By the river...naturally Garlands over Vistula

Warszawski Wianek Świętojański

24 czerwca rękami mieszkańców stolicy został upleciony WARSZAWSKI WIANEK ŚWIĘTOJAŃSKI.  

Pełen symboliki i magii Warszawski Wianek Świętojański powstał w czasie Pikniku Świętojańskiego z kilku tysięcy żywych kwiatów. Wspólne dekorowanie rozpoczęło się już o godz. 14.00 a wieczorem – zgodnie z tradycją – imponująca czterometrowa kwiatowa kompozycja została zwodowana na Wiśle.

Rytuał tworzenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien i kawalerów, którzy w Noc Kupały wróżyli dla siebie rychłe zamążpójście. Ta piękna tradycja przetrwała do naszych czasów i ewoluowała, ponieważ podczas Wianków nad Wisłą każdy może wziąć udział w zabawie. Uczestnicy mieli do dyspozycji kilka tysięcy żywych kwiatów, a wśród nich: różowe peonie, zielone santini, białe margerytki i słoneczniki.

– Cały wianek ważył około 180 kg. Aby mógł swobodnie utrzymać się na wodzie, zastosowaliśmy w nim aluminiową konstrukcję wypełnioną tworzywem zbliżonym do tego, z którego wykonuje się super lekkie modele latające mówi Adam Sadowski z firmy Multidekor, która podjęła się przygotowania wianka.

Pieczę nad całością kompozycji objęły dekoratorki, florystka i artystka plastyk,
które służyły radą co do sposobu łączenia roślin i opowiadały uczestnikom
pikniku o tradycji wianków, właściwościach i symbolice używanych w nich kwiatów.
Warszawski Wianek Świętojański około godziny 18:30 wśród akompaniamentu muzyki został puszczony na wodę i tam zakotwiczony, by można go było podziwiać przez resztę nocy.

Czego jeszcze nie można było przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej?

W Multimedialnym Parku Fontann powstało świętojańskie miasteczko, w którym każdy mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień i wziąć udział w tradycyjnych obrzędach Pikniku Świętojańskiego. Na karcelaku, placu zabaw z grami i zabawami naszych dziadków i pradziadków, w miasteczku rowerowym z cyklistami na bicyklach można było poczuć atmosferę i poznać fragment historii przedwojennej Warszawy. W popołudniowym programie została przewidziana tradycyjna potańcówka na dechach oraz koncert zespołu Marii Pomianowskiej.

Podczas Wianków obchodzony był Rok Wisły i tutaj również nie zabrakło kuszących rozmaitością wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14:00 można było wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle i w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbyło się otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle, a w trakcie jej cumowania można było posłuchać dwóch zespołów kameralnych. O 15:00 rozpoczęły się rejsy łodziami pasażerskimi oraz pokazy wodnych sportów i akrobacji.

Wieczorem niebo rozbłysło fajerwerkami a na scenie pojawiły się gwiazdy. Wystąpił specjalnie zaproszony na tę okazję do Polski DJ Afrojack, jeden z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych muzyków światowego formatu oraz artyści znad Wisły: Xxanaxx, T-Love, O.S.T.R. i Vavamuffin.

O północy niebo nad Wisłą rozświetlił jeden z największych w Polsce pokazów sztucznych ogni, podczas którego na niebie pojawi się napis I <3 Wisła.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

22. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Sponsor Główny: innogy Polska

Sponsor: Tyskie

Partnerzy: MPWiK oraz LOTTO

Patroni medialni: ESKA, ESKA ROCK, ESKA TV, ESKA TV EXTRA, Gazeta Wyborcza,
Co Jest Grane

Szczegóły na stronie  http://www.wawawianki.pl

oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WiankiWarszawa

Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.pl