Galeria Plenerowa Wystawy

Archiwum 2013

WYSTAWA "ZIELONY KLIMAT"

Od 12 do 22 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz w namiocie przy Pałacu Młodzieży można było wziąć udział w wystawie „Zielony Klimat”. Uczestnicy podążali ścieżkami edukacyjnymi, które składały się z 7 przystanków, z których 6 podzielonych na kategorie woda i ścieki, efektywność energetyczna, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami i ochrona różnorodności biologicznej znalazło się w PKiN zaś siódmy umiejscowiony został w hali przed Pałacem Młodzieży. Tam odbywały się również panele, debaty, konferencje i pokazy filmowe.


„Warszawa i Warszawka” czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy

Galeria Plenerowa Stołecznej Estrady na Podzamczu
26.07-25.08.2013

Od 26 lipca w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady na Podzamczu można było oglądać prace wyróżnione i nagrodzone w konkursie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego na rysunek satyryczny „Warszawa i Warszawka czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy”.

11 sierpnia (niedziela) muzeum przygotowało specjalną niespodziankę. W godzinach 15-18 na Podzamczu uznani artyści i rysownicy tworzyli na życzenie chętnych osób ich karykatury.

W akcji na Podzamczu udział wzięli: Dariusz Łabędzki, Sergiusz Kaszkowski, Dariusz Pietrzak, Janusz Mrozowski   


POKAŻ SIĘ WARSZAWO

Jak wyglądają warszawiacy, jak przedstawiają się innym, czy mają poczucie humoru, czy lubią razem spędzać czas? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili sami mieszkańcy, wprost z portretów i zdjęć reportażowych, które od 4 do 24 lipca można było zobaczyć na warszawskim Podzamczu.

Idea projektu fotograficznego dokumentującego warszawiaków AD 2013 zrodziła się w Stołecznej Estradzie kilka miesięcy temu. Pomyśleliśmy, że nasza największa plenerowa impreza w mieście – Wianki nad Wisłą – jest doskonałą okazją do pokazania jacy są naprawdę dzisiejszy mieszkańcy stolicy – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady. Ze względu na skalę wydarzenia i dziesiątki tysięcy osób, które odwiedzają Wianki zadanie nie było łatwe. Wspólnie z Michałem Radwańskim, kuratorem wystawy, zastanawialiśmy się nad formułą akcji. Postanowiliśmy postawić w samym centrum imprezy profesjonalne studio fotograficzne, a oprócz tego dokumentować bawiącą się publiczność w terenie. Nie wiedzieliśmy na ile otwarci okażą się nasi modele, jednak zainteresowanie akcją bardzo mile nas zaskoczyło – dodaje Andrzej Matusiak.

Za obiektywami stanęli fotografowie ze Stowarzyszenia Kulturalnego MUWA – Magdalena Trebert – fotografka portretowa i modowa specjalizująca się w fotografii komercyjnej, autorka wielu kampanii reklamowych i sesji modowych, właścicielka Believe in Colors oraz Jakub Laskowski – absolwent ASP, fotograf, reporter, autor projektu ZZSL.

Na wystawie zaprezentowanych zostało łącznie 36 wybranych zdjęć porterowych i reportażowych. Każdy kto brał udział w akcji i zrobił zdjęcie w plenerowym studio podczas Wianków nad Wisłą mógł również odnaleźć swój portret w specjalnie stworzonej galerii na facebooku Stołecznej Estrady.


NASZA PLANETA – ZOBACZ CO MOŻEMY STRACIĆ
Multimedialna wystawa o unikalnych cudach natury i zagrażających im niebezpieczeństwach.

2 kwietnia - 10 grudnia 2013
Pałac Kultury i Nauki, Taras Widokowy

Celem wystawy było uświadomienie zabójczych dla środowiska skutków działalności człowieka. Wyrzeczenie się przyzwyczajeń często przyswajanych automatycznie i bez zastanowienia oraz wdrożenie nowych nawyków, które w skali codziennej nic nas nie kosztują, czyli segregacja śmieci, oszczędność światła i wody, mogą przynieść środowisku wymierną ulgę.

Ekspozycja przygotowana została w dwóch językach (polskim i angielskim). Wykorzystując szereg nowoczesnych technologii i rozwiązań (dotykowe ekrany, animowane infografiki) w harmonijny sposób poprowadziła nas przez zawiłości zarówno aspektów historii przemysłu zapoczątkowanej przez człowieka jak i i geograficzno/społeczne uwarunkowania zachodzących zmian.

Twórcy wystawy:

Anna Rzeźnik – rzeźbiarka, autorka obiektów i instalacji przestrzennych, współprojektowała wystawy m.in. dla Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.

Kasper Skirgaiłło-Krajewski - współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, współpracował m. in. z Galerią Zachęta, Galerią Raster, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Autor projektów graficznych czasopism takich jak Wprost, Przekrój, Puls Biznesu oraz wielu innych.

Olaf Szewczyk - dziennikarz, prowadził działy naukowo-technologiczne w "Przekroju" i "Wprost", współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Polityką", "Kulturą", "Chimerą".

W związku ze szczytem klimatycznym wystawa została wzbogacona o specjalną, interaktywną aplikację „Zobacz, co możesz zrobić”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się w jakim stopniu jesteśmy ekologiczni. Aplikacja połączyła formę interaktywnego wideoklipu z grą, w której podejmujemy proste, codzienne decyzje. Przykładem mogą być dylematy: „prysznic lub kąpiel w wannie” oraz wybór środka transportu. Na końcu aplikacja podliczała nasz wynik i pokazywała na ile jesteśmy ekologiczni. Dowiedzieliśmy się w jakim stopniu nasze nawyki wpływają na środowisko i domowe finanse. Dostaliśmy też cenne podpowiedzi co możemy robić lepiej. Treść podpowiedzi była dostosowana do naszego wyniku.