Strategia Transportowa Warszawy
Miejsce: ul. Traugutta
Data rozpoczęcia: 2010-06-22
Godzina rozpoczęcia: 15:00
ZAPRASZAMY DO GALERII PLENEROWEJ NA ULICĘ TRAUGUTTA!
Od 22 lipca do końca września nasza Galeria Plenerowa funkcjonować będzie na ul. Traugutta (wejście od Krakowskiego Przedmieścia).Od 22 czerwcado 14 lipca można zobaczyć niezwykłą wystawę
Uroczystego otwarcia wystawy dokona 22 czerwca o godz. 15 p. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Wystawa składa się z 38 plansz formatu 1x1 m. Towarzyszyć jej będą katalogi – w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Prezentacji wystawy w Galerii Plenerowej towarzyszyć będą:
- przed wystawą na chodniku na Krakowskim Przedmieściu będzie niepowtarzalna okazja sfotografowania się „w obrazie Edwarda Dwurnika” – będzie tam stała plansza formatu 3,4x2 m przygotowana z wykorzystaniem akwareli Edwarda Dwurnika „Autobus”, namalowanej specjalnie dla promocji strategii transportowej Warszawy; w planszy-autobusie będą wycięte okna umożliwiające sfotografowanie się w nich
- na ul. Traugutta, bezpośrednio za wystawą, usytuowane będzie „miasteczko komunikacyjne” dla dzieci – podest formatu 4x4 m z ulicami, skrzyżowaniami, rondami – po którym dzieci będą mogły jeździć przygotowanymi samochodzikami; drewniane samochodziki (wielkości kilkunastu centymetrów) są także wykorzystywane przy projekcie „Mobile bambini”, realizowanym przez kilkanaście europejskich krajów i wspieranym przez Unię Europejską. Miasteczko będzie działać w dni powszednie w godzinach 14-18, w weekendy 11-18
Nad Wisłą...
Miejsce: Galeria Plenerowa
Data rozpoczęcia: 2010-07-15
W dniach 15-28 lipca w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady na Krakowskim Przedmieściu/róg ulicy Traugutta będzie można oglądać wystawę „Nad Wisłą…”.
Jest to ekspozycja wielkoformatowych fotografii i grafik ukazujących warszawską Wisłę na początku XX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym - przystanie pełne łodzi, barek i statków, tętniące życiem plaże i nadwiślańskie bulwary, warszawian korzystających z bliskości rzeki, opalających się, żeglujących, zażywających kąpieli... Na wystawę składają się także zdjęcia rzeki wykonane na szklanych szybkach przez fotografa amatora Zdzisława Marcinkowskiego. Uzupełnieniem są foldery reklamowe, wspomnienia i relacje z tamtych czasów.
Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy. Ekspozycja była prezentowana w Warszawie w dniach 26-27 czerwca podczas obchodów „Święta Wisły” na Płycie Desantu przy Porcie Czerniakowskim.
Wybór materiałów: Anna Belka, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
Opracowanie graficzne: Dobrochna Badora
"I Warszawa nie zawiodła" - wystawa
Miejsce: Galeria Plenerowa
Data rozpoczęcia: 2010-08-12
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Narodowe Centrum Kultury oraz Stołeczna Estrada zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej w 90. rocznicę bitwy warszawskiej pt. „I Warszawa nie zawiodła”, które odbędzie się 12 sierpnia o godz. 14.00 w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, róg ul. Traugutta.
Ekspozycja, prezentując najważniejsze wydarzenia wojny z Rosją bolszewicką oraz wysiłek całego narodu w walce o niepodległość Polski w latach 1919-1920, skupia się na ukazaniu znaczenia Warszawy i jej mieszkańców w obronie kraju. Na wystawie zostaną także pokazane wybrane, dotąd niepublikowane dokumenty i fotografie uczestników bitwy warszawskiej przekazane Archiwum Państwowemu m.st. Warszawy przez mieszkańców Warszawy i Mazowsza.
"Zakochaj się w Warszawie, jak syrenka. Osiem wieków warszawskiej syrenki."
Miejsce: Galeria Plenerowa
Data rozpoczęcia: 2010-08-26
Wystawa organizowana jest z okazji 20 rocznicy przywrócenia stolicy przedwojennego herbu przez Radę m.st. Warszawy. Dzięki niej widzowie udadzą się na interesujący spacer z syrenką przez osiem stuleci. Ekspozycja przedstawia materiały archiwalne, które obrazują zmiany, jakim ulegał wizerunek symbolu miasta – warszawskiej syrenki.
Wystawa przypomina, że herb Warszawy, przedstawiający syrenkę, kształtował się już od I połowy XIV w. Wybranych na wystawę 55 wizerunków warszawskiej syrenki z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego w Toruniu świadczy o upodobaniach artystycznych mieszkańców stolicy oraz o ich przywiązaniu do symbolu miasta. Nawet wówczas, gdy przez sto lat, od 1811 r. do 1915 r., syrenka nie była herbem Warszawy, patriotycznie nastawieni mieszkańcy umieszczali jej wizerunek na znakach handlowych wielu stołecznych firm, na okładkach książek, na okolicznościowych medalach, żetonach i pocztówkach. Syrenka stała się także popularnym motywem architektonicznym i zdobniczym, umieszczanym na gmachach, bramach, wodotryskach, przy wejściu na miejskie targowiska oraz do hal targowych, a także na mostowych filarach. Była i jest kojarzona z Warszawą, jako jej charakterystyczny symbol. Także współcześnie, umieszczona w znaku promocyjnym miasta, zachęca wszystkich hasłem "Zakochaj się w Warszawie".
Wystawę można oglądać od 26 sierpnia - 7 września 2010 r.
Więcej o wystawie i warszawskich syrenkach znajdują się na stronie internetowej poświęconej warszawskiej syrence.
Zapraszamy!