Zagraniczne Zagraniczne

Chopin au Jardin

Muzyka Chopina znów połączy Paryż i Warszawę!

 

 

 

 

 

 

W niedzielę, 18 czerwca odbędzie się inauguracja ósmej już edycji festiwalu „Chopin au Jardin”, który po raz pierwszy zawita do Parku Montsouris. Przez cztery kolejne niedziele w stolicy Paryża rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych polskich artystów.

 

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. W przypadku koncertów w Ogrodach Luksemburskich inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 58 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora spotkał się w Paryżu z ogromnym zainteresowaniem. Inauguracji tegorocznej edycji dokona Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z Ambasadorem Polski we Francji Dariuszem Wiśniewskim.

W Parku Montsouris zaprezentują się następujący wykonawcy:

 

  • 18 czerwca  2016 o godz. 17.00 - Łukasz Krupiński, fortepian
  • 25 czerwca 2016 o godz. 17.00 - Michał Drewnowski, fortepian
  • 2  lipca 2016 o godzinie 17.00 - Artur Dutkiewicz, fortepian – aranżacje jazzowe
  • 9 lipca 2016 o godzinie 17.00 - Rafał Łuszczewski, fortepian

 

W tym roku kulturalna prezentacja Warszawy w Paryżu po raz kolejny została wzbogacona wydarzeniami towarzyszącymi, których całość odbywa się pod wspólną nazwą „Varsovie s’invite à Paris”. Wśród proponowanych paryżanom przedsięwzięć znalazły się:

 

  • wystawa plenerowa  Domu Spotkań z Historią „Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego”  - w Trzeciej Dzielnicy Paryża od 15 czerwca do 30 lipca 2017 r., Square du Temple;
  • koncert chopinowski w wykonaniu Michała Drewnowskiego w sali koncertowej Merostwa Siódmej Dzielnicy Paryża - 26 czerwca 2017 r.
  • koncert Chopin na jazzowo w wykonaniu Artura Dutkiewicza w sali koncertowej Merostwa Trzeciej Dzielnicy Paryża  - 3 lipca 2017 r.
  • wykład Fabiena Bellat (doktor historii sztuki w l’Université Paris X) nt. architektury Warszawy w Bibliotece Polskiej w Paryżu - 6 lipca 2017 r. godz. 19.00.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.