Galeria Plenerowa Wystawy

Archiwum 2011

Warszawa - miasto ludzi wolnych

Miejsce: Galeria Plaenerowa, ul. Traugutta/Krakowskie przedmieście
Data rozpoczęcia: 2011-07-02
Godzina rozpoczęcia: 14:00

„Warszawa. Miasto ludzi wolnych” – pod takim tytułem przygotowana została w stolicy wystawa z okazji rozpoczęcia Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.
Wystawa otwarta zostanie przez Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz–Waltz, w Galerii Plenerowej, w sobotę 2 lipca o godz. 14.

Wystawa, oparta na bogatej dokumentacji archiwalnej, udostępnionej przez archiwa stołecznych instytucji, prezentuje tradycje demokratyczne Warszawy na przestrzeni dziejów. Ukazuje Warszawę, jako miasto niezłomne, cechujące się twórczą przekorą warszawiaków, którzy zawsze, nawet w trudnych czy beznadziejnych czasach dążyli do wolności i pielęgnowali swobody obywatelskie. Stąd promieniowały nowatorskie prądy w nauce, kulturze i życiu społecznym.

Wystawa podkreśla, że wolność związana jest z Warszawą także w innym znaczeniu - jako miastem otwartym na przybyszów, wielokulturowym i sprzyjającym jednostkom kreatywnym i nietuzinkowym. Przez wieki takie wartości, jak rozkwit parlamentaryzmu, zagwarantowane prawa obywatelskie i tolerancja religijna, przyciągały nad Wisłę ludzi różnych kultur przyczyniających się do rozwoju miasta.



Akcja Traugutta!

Miejsce: Galeria Plaenerowa, ul. Traugutta/Krakowskie przedmieście
Data rozpoczęcia: 2011-08-01

Młodzi artyści opanują plenerową galerię przy Krakowskim Przedmieściu!

W pierwszej połowie sierpnia, w Galerii Plenerowej przy ulicy Traugutta będzie można spotkać młodych artystów – absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Będą oni tworzyć na żywo, na oczach przechodniów, w ulicznej przestrzeni. To część projektu koordynowanego przez fundację „Faktoria Artystyczna”.
Projekt będzie próbą odpowiedzi na pytanie jak funkcjonuje dzisiaj w sztuce pierwiastek damski i męski.
Czy zachodzi proces zacierania się różnic w postrzeganiu rzeczywistości?
Czy faktycznie nadal widzimy ją przez pryzmat płci?
Jak silne są wciąż stereotypy konfrontujące róż z błękitem?
Czy wciąż prawdziwy jest feministyczny, nieco seksistowski, termin "sztuka kobiet" jako synonim odmienności
w postrzeganiu świata?
I czy takie uporczywe trwanie na feministycznym szańcu nie czyni z "tego" hasła swoistego handicapu dla działań, których jedyną wartością jest płeć autora…

Do projektu zostali zaproszeni młodzi polscy artyści - stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwoje twórców niemieckich w ramach „wymiany i współpracy” z Berlinem. Przez okres dwóch tygodni ekspozycja Galerii Plenerowej będzie się zmieniać co kilka dni, w sumie swoje prace przedstawi dziesięcioro artystów. Stałą ekspozycję stanowić będą prace Violki Kuś ("One powracające" z projektu Top-Model Made in Poland), Miki Mors, czyli Agata Dworzak-Subocz (fotografie pt. „Pink Sugar”) oraz Anki Mierzejewskiej (fotografie pt. ”Drugie De eN A”).

Poza tym w kolejne dni skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia i Traugutta opanują:
Txus Parras – specjalny gość z Niemiec, który przeprowadzi akcje artystyczne - performance (01 – 02.08)
Alina Bloch – wystawa prac na jedwabiu (03 – 04.08)
Elżbieta Cieszyńska – akcja artystyczna (05 – 10.08)
Adam Garnek – akcja artystyczna – Instrumenty do wygrywania utworów wizualnych (06 – 07.08)
Jola Caban – wystawa malarstwa (08 – 09.08)
Iwona Liegmann – obiekty „Antybaśnie” (10 – 11.08)
Ola Lewin – Internetowa, symultaniczna akcja pt. „Home Net TV” z udziałem widzów w Warszawie oraz partnerów z Berlina, z Barcelony i z Izraela. (12 – 14.08).



Pamięć Warszawy. Pamięć Polski. Pamięć Świata

Miejsce: Galeria Plaenerowa, ul. Traugutta/Krakowskie przedmieście
Data rozpoczęcia: 2011-05-18
Godzina rozpoczęcia: 12:00

Wystawę, którą przygotowano z okazji odbywającej się w Warszawie w dniach 18-21 maja IV Międzynarodowej Konferencji Programu UNESCO „Pamięć Świata”, objętej patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, będzie można zwiedzać do 12 czerwca. Ekspozycja została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Na wystawie zostaną zaprezentowane polskie dokumenty znajdujące się na Światowej Liście Programu „Pamięć Świata” UNESCO oraz wybrane materiały pretendującego do tego wyróżnienia Archiwum Biura Odbudowy Stolicy, przechowywanego w zasobie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Archiwum Biura Odbudowy Stolicy to zbiór liczący 14 tys. jednostek archiwalnych, na który składa się dokumentacja wytworzona w latach 1945–1953 przez Biuro Odbudowy Stolicy, Warszawską Dyrekcję Odbudowy, Wydział Architektury Zabytkowej BOS i Urząd Konserwatorski.* Są to m.in.: fotografie, dokumenty inwentaryzacyjne i mapy obrazujące skalę zniszczeń Warszawy dokonanych podczas II wojny światowej, oraz plany i projekty odbudowy ukazujące działania, jakie podjęto, by po wojnie podnieść miasto z ruin. Zachowane dokumenty dają świadectwo historii pierwszych lat powojennych, kiedy dzięki energii i wysiłkowi całego społeczeństwa polskiego przywracano Warszawę do życia. Dokumenty Archiwum Biura Odbudowy Stolicy są niepowtarzalnym źródłem historycznym, dokumentującym zakres podjętych prac, dokonanej rekonstrukcji Warszawy, szczególnie jej historycznej dzielnicy - Starego Miasta. W 1980 r. Starówkę wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO jako unikatowe dzieło konserwatorskie i architektoniczne, zrealizowane w imię przeciwstawienia się intencji nazistów głoszącej, iż ,,Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”**.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie, dokumenty inwentaryzacyjne, mapy, plany i projekty z Archiwum Biura Odbudowy Stolicy dotyczące wybranych części Warszawy: Starego Miasta (Rynek Starego Miasta, Katedra św. Jana, Zamek Królewski i plac Zamkowy) oraz Traktu Królewskiego (Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i plac Trzech Krzyży).



Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu

Miejsce: Sala Lustrzana, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72/74 w Warszawie
Data rozpoczęcia: 2011-06-13
Godzina rozpoczęcia: 14:00

Historie Żydów i Polaków, Izraela i Polski są ze sobą nierozerwalnie związane. Korzenie wielu ważnych dla izraelskiej kultury, polityki i nauki osób są w Polsce. Dzięki prezentowanej w dniach 13-26 czerwca 2011 r. w Galerii Plenerowej na ul. Traugutta w Warszawie wystawie pt. „Nasi Izraelczycy. Losy polskich Żydów w Izraelu”, każdy będzie mógł poznać sylwetki tych osób.
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych wraz z Ambasadą Izraela w Warszawie mają przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy, który swoimi przemówieniami uświetnią: profesor Władysław Bartoszewski, Ambasador Izraela Zvi Rav Ner oraz p.o. Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr Andrzej Biernat. Uroczystość odbędzie się 13 czerwca, w poniedziałek,
o godz. 14:00 w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica w Warszawie.



„VIVAT KONSTYTUCJA! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja"

Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście róg ul. Traugutta
Data rozpoczęcia: 2011-05-03

Od 3 maja w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie można oglądać wystawę pt. „VIVAT KONSTYTUCJA! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja”.

Na przykładzie ponad 120 obiektów - map i grafik, fotografii i pism urzędowych, tytułów prasowych oraz druków okolicznościowych, a także relacji i wspomnień - wystawa przedstawia historię uchwalenia oraz tradycję obchodów Konstytucji 3 maja. Przypomina Warszawę czasu Sejmu Czteroletniego, sylwetki autorów Konstytucji, jej treść i znaczenie. Prezentuje także sposoby kultywowania pamięci o Konstytucji jako wartości narodowej na przestrzeni ponad 200 lat.

Organizatorami są: Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy: http://www.warszawa.ap.gov.pl/vivatkonstytucja.html