Inne

Archiwum 2013

WYSTRZAŁOWY NARODOWY 
SYLWESTER W WARSZAWIE
Błonia Stadionu Narodowego

 

Zabawa sylwestrowa witająca nowy 2014 rok po raz pierwszy odbyła się na prawym brzegu Wisły, na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie łącznie bawiło się ponad 100 tysięcy uczestników imprezy. Podczas koncertu pt.: „Wystrzałowy Narodowy”, trwającym od godz. 21.00 do 1.30, wystąpili: Afromental, Big Cyc, Poparzeni Kawą Trzy i T.Love, a także gwiazda zagraniczna, John Newman. Grupy te nazywane „kultowymi” zagrały zarówno piosenki doskonale znane, które śpiewała z nimi cała publiczność, jak i najnowsze przeboje.

Jak zawsze o północy Warszawa powitała nowy rok fajerwerkami. Pokaz trwał 13 minut i był to największy show sztucznych ogni w historii.

Na miejski sylwester mieszkańców i gości zapraszało m.st. Warszawa wraz ze współorganizatorem Stołeczną Estradą oraz partnerami Stadionem Narodowym i Radiem ZET


KONCERT SYLWESTROWY W SALI KONGRESOWEJ

Ostatniego dnia roku 2013 Sala Kongresowa wypełniła się po brzegi. Koncert sylwestrowy Grzegorza Turnaua i zespolu Zakopower byl wyjatkowym zakonczeniem roku dla wielbicieli tworczosci artystow. Ta długo oczekiwana muzyczna fuzja nie zawiodła nikogo i wprowadziła publiczność w doskonały nastrój sylwestrowej celebracji!

Grzegorz Turnau oraz Sebastian Karpiel-Bułecka wraz z zespołem Zakopower wykonali swoje największe przeboje. Projekt miał swoją premierę w kwietniu tego roku i spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności oraz zainteresowaniem mediów. Tak było i tym razem.

Na scenie Sali Kongresowej wystąpiło łącznie trzydziestu muzyków, zespoły solistów oraz Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii.

Organizatorem koncertu była Stołeczna Estrada.


KONCERT ŚWIĄTECZNY NEW YORK VOICES

27 grudnia 2013
Archikaterda św. Jana Chrzciciela w Warszawie

W piątkowy wieczór, 27 grudnia, jeszcze przez chwilę mieliśmy okazję cieszyć się fantastycznym, świątecznym nastrojem, a to wszystko dzięki czwórce artystów zaliczanych do elity wokalnej światowego jazzu. W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w ramach corocznych Koncertów Świątecznych organizowanych przez Stołeczną Estradę wystapili New York Voices.


WIELKA ILUMINACJA ŚWIĄTECZNEJ WARSZAWY

W sobotę 7 grudnia, Trakt Królewski, Stare i Nowe Miasto, place, skwery i kilka warszawskich ulic po obu stronach Wisły rozświetliły świąteczne dekoracje. Najważniejszym punktem tego wieczoru było jak zawsze rozpalenie 27 metrowej choinki na placu Zamkowym.


V FESTIWAL ERA SCHAEFFERA

20-21 listopada 2013
Centralny Basen Artystyczny, ul. Marii Konopnickiej 6

Organizatorzy tym razem zaprosili publiczność do przestrzeni kinowej na projekcję filmu niemego pt. „Tajemnica pokoju 100” z 1917 roku, w reżyserii Aleksandra Hertz’a z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka do muzyki Schaeffera. I wreszcie w ramach finału, w Centralnym Basenie Artystycznym zaprezentowane zostało energetyczne widowisko multimedialne z elementami performance - „Era Schaeffera”.

W tym roku gościem specjalnym festiwalu był wybitny Michał Urbaniak oraz znany z popularnego telewizyjnego talent show Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, a także L.U.C (Łukasz Rostkowski), Ghatam Giridhar Udupa (muzyk, Indie), Jamal Souissi (gość specjalny z Maroka) Jorgos Skolias (wokalista) oraz Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Organizator: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA.

Partnerem V Festiwalu Ery Schaeffera była Stołeczna Estrada


WYSTAWA "ZIELONY KLIMAT"

Od 12 do 22 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz w namiocie przy Pałacu Młodzieży można było wziąć udział w wystawie „Zielony Klimat”. Uczestnicy podążali ścieżkami edukacyjnymi, które składały się z 7 przystanków, z których 6 podzielonych na kategorie woda i ścieki, efektywność energetyczna, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami i ochrona różnorodności biologicznej znalazło się w PKiN zaś siódmy umiejscowiony został w hali przed Pałacem Młodzieży. Tam odbywały się również panele, debaty, konferencje i pokazy filmowe.


9. EDYCJA FESTIWALU KWARTESENCJA

STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA im. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

8-10.11.2013

Festiwal zaprezentował się w Studio Koncertowym Polskiego Radia w 3 odsłonach. 8 listopada miało miejsce prawykonanie kwartetu smyczkowego „4 pieces” skomponowanego specjalnie dla Royal String Quartet, przez jednego z bardziej wyrazistych kompozytorów na mapie europejskiej muzyki współczesnej – Pawła Szymańskiego.

Drugi dzień festiwalu otworzył „Kwartet 3” Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszeliśmy również „Kwartet 2" skomponowany przez Pawła Mykietyna oraz polskie prawykonanie kwartetu smyczkowego Roba Caseya.

Na finał Kwartesencji – gość specjalny – Ingolf Wunder – wschodząca gwiazda pianistyki; laureat II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Po wspólnych koncertach z kwartetem w berlińskim Konzerthausie i Sejong Center w Seulu, czas na Warszawę. Na zakończenie festiwalu - 4. Koncert G-dur op. 58 Beethovena.


INAUGURACJA INSPIRO
FLASH MOB W WARSZAWSKIM METRZE

6.10.2013

Mieszkańcy stolicy Polski jadący najnowszym pociągiem Inspiro wysłuchali zaskakującego koncertu, który wykonali dla nich warszawscy artyści.

Zobacz brawurowe wykonania Libiamo ne' lieti calici słynnego duetu z Opery La Traviata G. Verdiego.

Dziękuję muzykom i śpiewakom za udział w tej zabawie, a Warszawiakom za uśmiech.

Najserdeczniej,
AM


GRAND FESTIVAL RÓBREGE

Po 30 latach od powstania Grand Festiwalu RÓBREGE, jego twórcy oraz Stołeczna Estrada postanowili go reaktywować. 6 października w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki zagrali: TWINKLE BROTHERS, IZRAEL & goście (Kayah, Pablopavo, Vienio), Tymon& The Transistors, Deuter & Future Folk, Natural Mystic Akustycznie.

Tegorocznemu koncertowi towarzyszyły również warsztaty gry na bębnach, FlapArt,
wykłady art-managerskie, seminarium filmowe "Wolne Rytmy", projekcje filmów „Beats of Freedom” i „Joe Strummer” oraz after party.


FINAŁ WARSZAWSKIEGO FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR

Za nami dziewiąta edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Największe w Polsce święto międzykulturowości trwało 5 dni. Wystąpili artyści reprezentujący 10 wysp położonych na 4 kontynentach. Koncerty 100 zagranicznych i polskich muzyków w namiocie festiwalowym przed PKiN obejrzało łącznie 5500 widzów.

W sumie, podczas pięciu dni 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, wystąpili artyści z dziesięciu odległych wysp. Z Trynidadu i Tobago przyjechał królowa muzyki calypso Calypso Rose. Z Nowej Zelandii - charyzmatyczna Maoryska Moana Maniapoto z zespołem The Tribe. Reunion, niewielką wyspę na Oceanie Indyjskim reprezentował legendarny bard Danyel Waro oraz grupa Lindigo. Zaśpiewali mistrzowie polifonii z Sardynii Tenores di Bitti Mialinu Pira. Zgodnie z tradycją odbyły się mistrzowskie warsztaty, podczas których amatorzy mogli uczyć się m.in. tańca haka i gardłowego śpiewu Inuitów. Po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyła prezentacja polskiej sceny folkowej połączona z panelem międzynarodowych ekspertów „Sounds Like Poland”. A już za rok jubileuszowy 10. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur.


DRUGA EDYCJA AKCJI NARODOWE CZYTANIE

W tym roku 7 września w największych polskich miastach, a także kilkuset miejscowościach na terenie całego kraju, czytane były wybrane utwory Aleksandra Fredry.  Każda z miejscowości uczestniczących w akcji, czytanie utworów Fredry zorganizowała we własny, oryginalny sposób.

O godzinie 11:30 w  Ogrodzie Saskim Prezydent Bronisław Komorowski otworzył akcję Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry w Warszawie. Następie do godz. 20.30, pięć utworów komediowych Pisarza - „Zemsta”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” oraz „Gwałtu, co się dzieje” - zostało przeczytanych z podziałem na role, przez znanych polskich artystów, dziennikarzy i sportowców. Każdy dramat czytany był przez ok. 1,5 godziny. Dramat „Gwałtu, co się dzieje” wyreżyserował Andrzej Seweryn, a cztery pozostałe - Halina Przebinda.

Akcję Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro w Warszawie zorganizowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą.


69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Koncert "Sierpniowa Melodia"

31 lipca 2013, Plac Krasińskich

Koncert wyreżyserowany przez Romana Kołakowskiego był swoistą kroniką opisującą – na przykładzie losów zwykłych piosenek – losy Warszawy i jej mieszkańców oraz zmienne nastroje towarzyszące powstaniu. W spektaklach i widowiskach muzycznych przygotowywanych od lat przez Stołeczną Estradę z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, bohaterami zawsze są ludzie oraz miasto – Warszawa, o które toczyła się dramatyczna walka w 1944 roku. Tak było i w tym roku.

W spektaklu wystąpiła Natalia Sikora. Ponadto w koncercie zaśpiewali młodzi warszawscy artyści: Agata Klimczak, Beata Lerach, Paweł Lipnicki, Tomasz Steciuk, Leszek Zduń, Dagmara Czechura, Dominika Dobrosielska, Justyna Kuśmierczyk, Joanna Oleś, Paulina Walendziak. Wykonawcom towarzyszył zespół muzyczny pod dyrekcją Tadeusza Czechaka oraz Chór „Orły Nowogródzkie” złożony z byłych żołnierzy Armii Krajowej.

Spektakl wzbogacony był o wizualizacje, w których wykorzystane zostały archiwalne dokumenty i fotografie, a także satyryczne rysunki z prasy podziemnej i ulicznych napisów.

Koncert pod patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Organizacja koncertu: Stołeczna Estrada – instytucja kultury m.st. Warszawy
Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski


„Warszawa i Warszawka” czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy

Galeria Plenerowa Stołecznej Estrady na Podzamczu
26.07-25.08.2013

Od 26 lipca w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady na Podzamczu można było oglądać prace wyróżnione i nagrodzone w konkursie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego na rysunek satyryczny „Warszawa i Warszawka czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy”.

11 sierpnia (niedziela) muzeum przygotowało specjalną niespodziankę. W godzinach 15-18 na Podzamczu uznani artyści i rysownicy tworzyli na życzenie chętnych osób ich karykatury.

W akcji na Podzamczu udział wzięli: Dariusz Łabędzki, Sergiusz Kaszkowski, Dariusz Pietrzak, Janusz Mrozowski


ŚWIĘTO KABAT 

Park przy Bażantarni
30 czerwca 2013

W niedzielę 30 czerwca w Parku przy Bażantarni odbyło się Święto Kabat, na które zaprosiła Dzielnica Ursynów. W wielogodzinnym programie imprezy nie zabrakło atrakcji dla dzieci, warsztatów, pokazów, koncertów oraz jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych.

PROGRAM SCENICZNY DLA DZIECI:

Mini FIK Show!!!
Fundacja im. IRENY KWIATKOWSKIEJ
Taneczne pokazy przygotowane przez KABATY DANCE STUDIO

KONCERTY (od godziny 19)

Another brick in Warsaw
Po raz pierwszy w historii polscy muzycy: Radek Chwieralski, Kamil Kukla, Zbigniew Fil, Darek Zarzycki, Marcin Cichocki, Dariusz Świtalski i Michał Milczarek podjęli się wykonania klasyki rocka – muzyki legendarnej grupy Pink Floyd.

Momo
Polska grupa muzyczna wykonująca eklektyczno-romantyczny-elektro-pop.


OGRODY MUZYCZNE

Litwo, ojczyzno moja/Tėvyne Lietuva….

30 czerwca – 28 lipca 2013
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie

Tegoroczny Festiwal to nie tylko muzyka i tematy litewskie, to przede wszystkim wzajemne przenikania i inspiracje kultur Polski i Litwy, ale również tematy rosyjskie, koncerty, wydarzenia i projekcje z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego.

Więcej Informacji: www.ogrodymuzyczne.pl

Program Festiwalu: http://www.ogrodymuzyczne.pl/program/


NOC MUZEÓW

18.05.2013

Tegoroczny koncert w Łazienkach Królewskich podczas Nocy Muzeów rozpoczęliśmy w zadumie i skupieniu. Nagła choroba Stanisławy Celińskiej spowodowała konieczność zmiany planów. Na scenie, w zastępstwie projektu "Nowa Warszawa" pojawił się Marek Dyjak.

Artysta przy akompaniamencie trębacza Jerzego Małka i pianisty Marka Tarnowskiego odbył wraz z publicznością niezwykle poruszającą, muzyczną podróż w najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy. Zróżnicowany repertuar i niejednokrotnie porażające emocjonalną szczerością wykonania, nie pozostawiły nikogo obojętnym. Publiczność każdy utwór artysty nagradzała gromkimi brawami.


NAGRODA LITERACKA M.ST. WARSZAWY

22 kwietnia 2013
Scena na Woli im. T. Łomnickiego (Teatr Dramatyczny)

W tym roku jury pod przewodnictwem profesora Andrzeja Z. Makowieckiego przyznało nagrody::

• W kategorii „Literatura piękna – proza” – Kazimierz Orłoś za książkę „Dom pod lutnią” (wyd. Wydawnictwo Literackie);

• W kategorii „Literatura piękna – poezja” – Krzysztof Karasek za „Dziennik rozbitka” (wyd. Instytut Mikołowski);

• W kategorii „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje” Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy za książkę „Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie” (wyd. Dwie Siostry);

• W kategorii „Edycja o tematyce warszawskiej” – Tomasz Mościcki za książkę „Teatry Warszawy 1944 – 1945” (wyd. Fundacja Historia i Kultura);

W kategorii „Warszawski twórca” nagrodę szóstej edycji otrzymuje Joanna Kulmowa.


 SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ

Warszawa, 21 kwietnia 2013

21 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu odbył się koncert „Solidarni z Białorusią”, tradycyjnie już organizowany przez stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś (IWB) oraz Stołeczną Estradę. O godzinie 19:00 na scenie ustawionej w okolicach hotelu Bristol pojawiły się gwiazdy muzyki polskiej: Strachy na Lachy, Izrael wraz z gośćmi (Muniek Staszczyk i Vienio) oraz czołowi przedstawiciele sceny białoruskiej: energetyczny Lavon Volski & Krambambula, punkowe Dzieciuki. Dodatkowo jak co roku podczas koncertu na scenie pojawiły się osoby publiczne wpierające walkę z białoruskim reżimem.


NASZA PLANETA – ZOBACZ CO MOŻEMY STRACIĆ
Multimedialna wystawa o unikalnych cudach natury i zagrażających im niebezpieczeństwach.

2 kwietnia - 10 grudnia 2013
Pałac Kultury i Nauki, Taras Widokowy

Celem wystawy było uświadomienie zabójczych dla środowiska skutków działalności człowieka. Wyrzeczenie się przyzwyczajeń często przyswajanych automatycznie i bez zastanowienia oraz wdrożenie nowych nawyków, które w skali codziennej nic nas nie kosztują, czyli segregacja śmieci, oszczędność światła i wody, mogą przynieść środowisku wymierną ulgę.

Ekspozycja przygotowana została w dwóch językach (polskim i angielskim). Wykorzystując szereg nowoczesnych technologii i rozwiązań (dotykowe ekrany, animowane infografiki) w harmonijny sposób poprowadziła nas przez zawiłości zarówno aspektów historii przemysłu zapoczątkowanej przez człowieka jak i i geograficzno/społeczne uwarunkowania zachodzących zmian.

Twórcy wystawy:

Anna Rzeźnik – rzeźbiarka, autorka obiektów i instalacji przestrzennych, współprojektowała wystawy m.in. dla Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Warszawy.

Kasper Skirgaiłło-Krajewski - współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, współpracował m. in. z Galerią Zachęta, Galerią Raster, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Autor projektów graficznych czasopism takich jak Wprost, Przekrój, Puls Biznesu oraz wielu innych.

Olaf Szewczyk - dziennikarz, prowadził działy naukowo-technologiczne w "Przekroju" i "Wprost", współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Polityką", "Kulturą", "Chimerą".

W związku ze szczytem klimatycznym wystawa została wzbogacona o specjalną, interaktywną aplikację „Zobacz, co możesz zrobić”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się w jakim stopniu jesteśmy ekologiczni. Aplikacja połączyła formę interaktywnego wideoklipu z grą, w której podejmujemy proste, codzienne decyzje. Przykładem mogą być dylematy: „prysznic lub kąpiel w wannie” oraz wybór środka transportu. Na końcu aplikacja podliczała nasz wynik i pokazywała na ile jesteśmy ekologiczni. Dowiedzieliśmy się w jakim stopniu nasze nawyki wpływają na środowisko i domowe finanse. Dostaliśmy też cenne podpowiedzi co możemy robić lepiej. Treść podpowiedzi była dostosowana do naszego wyniku.


FERYJNE OTWARTE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE

Za nami widowiskowy finał akcji „ZIMA W MIEŚCIE”! 8 lutego na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego uczestnicy dwutygodniowych zajęć FOSA wystawili spektakl „Tropem Białego Królika”.

Tegoroczna edycja znów pokazała jak niezwykle zdolna młodzież zgłasza się na warsztaty. W ciągu zaledwie dwóch tygodni udało się stworzyć całkowicie profesjonalny spektakl, w którym dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne.

Spektakl "Tropem Białego Królika" to niezapomniana podróż po zaczarowanym świecie zamieszkanym przez postaci z rozmaitych bajek. Alicja, Biały Królik, Kapelusznik, Pinokio, Jacek i Placek, Mały Książę oraz Mary Lennox zaprosili młodych widzów do wspólnej zabawy. W spektaklu pojawiły się także bajkowe motywy i zaczarowane postaci, które brały udział w przedstawieniach wystawianych w poprzednich latach. Była to bowiem dziesiąta, jubileuszowa edycja Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych.

Reżyserem spektaklu jest Cezary Domagała, związany z projektem od wielu lat, a kompozytorem - Tomasz Bajerski. W widowisku wystąpiło ponad 100 uczestników.


BAL MISTRZÓW SPORTU WARSZAWY - ROZSTRZYGNIĘCIE PLEBISCYTU

W piątek 18 stycznia, podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy w Arenie Ursynów, poznaliśmy laureatów XIII Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2012 roku.

Zwycięzcą plebiscytu został Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą wyprzedził srebrną medalistkę z Londynu w rzucie młotem Anitę Włodarczyk oraz ubiegłoroczną zwyciężczynię plebiscytu – windsurferkę Zofię Noceti – Klepacką.

Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym kapituła uznała Dariusza Pendera, trenerem roku został opiekun Tomasza Majewskiego – Henryk Olszewski, a osobowością roku Zofia Noceti – Klepacka. Z kolei internauci najpopularniejszym sportowcem wybrali brydżystkę Natalię Sakowską, a sportową imprezą roku – 34. Maraton Warszawski.

– Staraliśmy się wyważyć obiektywnie dokonania naszych sportowców. To był bardzo ważny rok, bo i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, i olimpiada w Londynie – wyjaśniała przewodnicząca kapituły plebiscytu Irena Szewińska. Wśród laureatów nie było jednak piłkarzy, triumfowali za to lekkoatleci.

Goście balu bawili się przy przebojach Ani Rusowicz i żywiołowego czeskiego zespołu Marcela Woodmana – Rock and Roll Band.

Pełna lista zwycięzców plebiscytów w artykule „Rzeczpospolitej”

Organizatorzy imprezy: Urząd m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji.

Patroni medialni: TVP Warszawa, Rzeczpospolita oraz Radio Eska


FESTIWALE JESZCZE BLIŻEJ PUBLICZNOŚCI

Młodzi coraz bardziej potrzebują spotkań, a widzowie chcą bliskiego kontaktu z artystami. Przyszłość festiwali zależy od tego, czy twórcom uda się docierać do odbiorców, zaskakiwać ich i uczyć. O rozwoju imprez zdecyduje zakorzenienie w społeczności i mieście, a także dobre relacje z mediami i biznesem. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty „Festiwale przyszłości”, zorganizowanej przez Go Culture.

Debata odbyła się 17 stycznia w Zamku Ujazdowskim i była pierwszą odsłoną nowego cyklu „Przystawka z kultury. Spotkania ekspertów”. Udział w niej wzięli dyrektorzy i organizatorzy kilkunastu polskich festiwali, a także szefowie instytucji kultury, specjaliści mediów i reklamy (lista uczestników poniżej). Zapis debaty znajduje się na stronie www.goculture.pl.

Eksperci rozmawiali o funkcjach, jakie współcześnie spełniają festiwale i o tym, jak reagują na oczekiwania nowej publiczności oraz mediów. - Kluczem do trwania wydarzeń festiwalowych jest niepokorność twórców, zaskakiwanie, wychodzenie z nową ofertą i komunikowanie się z publicznością, żeby znać jej potrzeby. Warto słuchać widzów i reagować na sygnały od nich, wciąż wymyślać swój festiwal na nowo – mówił Krzysztof Candrowicz, organizator Łódź Design i Międzynarodowego Festiwalu Fotografii. Rosnącą rolę edukacyjną festiwali podkreślała Maria Pomianowska, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur: - Skończyła się wiara, że spotkanie z gwiazdą zapewni szczególne, odmieniające przeżycie. Dziś widzowie szukają autentycznego kontaktu, intymnej relacji. Żeby była możliwa, trzeba edukacji wszystkich pokoleń.

Na świecie przybywa dużych wydarzeń kulturalnych. Uczestnicy debaty rozważali konsekwencje festiwalowego boomu. Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu Ethno Port Poznań przestrzegał: - Nie zawsze mamy rację sądząc, że ludzie chcą bliskości kultury. Mieszkańcy zrewitalizowanej artystycznie dzielnicy Poznania dali nam znać, że chcą przede wszystkim ciszy i spokoju. Warto też zapytać, czy festiwalizacja naprawdę służy życiu kulturalnemu? Imprezy powinny być świętem, a tracą unikatowy walor – mówił.

Rosnąca liczba wydarzeń zwiększa też konkurencję: o środki publiczne, wsparcie sponsorów i obecność w mediach. – Nie rywalizuję z twórcami innych festiwali. Wszyscy robimy wartościowe rzeczy, ale coraz wyraźniej konkurujemy o uwagę dziennikarzy – mówiła Anna Zubrzycki, dyrektor Brave Festival we Wrocławiu. Radosław Drabik, organizator festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty zauważył, że zmienia się stosunek sponsorów do kultury. – Odchodzą od eksponowania nazwy firmy i chętniej angażują się w projekty artystyczne. Biznes i kultura powoli się do siebie zbliżają. Grzegorz Kiszluk, dyrektor Welcome Festival i specjalista reklamy, podkreślał: - Między kulturą i biznesem nie istnieje opozycja, wystarczy zmienić otoczenie. Na przykład wspólnie apelować o ulgi podatkowe dla sponsorów wydarzeń kulturalnych, od dawna obowiązujące w wielu krajach Europy.

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na niepokojącą tendencję – starzenie się publiczności. Dziennikarz muzyczny Mariusz Herma podkreślił nowe potrzeby młodych odbiorców: - Moje pokolenie jest bardzo osamotnione. Dlatego festiwale coraz silniej wracają do funkcji kolektywnego przeżywania kultury. Silniejszy związek ze społecznością i miastem to najlepsza, zdaniem dyskutujących ekspertów, szansa rozwoju festiwali. – Wpływ festiwali na promocję miast czy regionów nie jest wartością nadrzędną. Warto zapytać, dlaczego w mieście miała odbyć się impreza wykluczająca lokalnych odbiorców? Ważniejsze wydaje mi się połączenie z ludźmi, dla których festiwal stanowi istotną część życia. Kultura powinna być odpowiedzią na prawdziwe potrzeby – podsumował Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Debata „Festiwale przyszłości” rozpoczęła nowy cykl „Przystawka z kultury. Spotkania ekspertów”, którego organizatorem jest agencja Go Culture. To forum wymiany poglądów specjalistów zajmujących się kulturą, w tym: twórców, promotorów, artystów, menedżerów, organizatorów, a także przedstawicieli mediów, biznesu, reklamy i marketingu, zaangażowanych we wspieranie kultury. Spotkania poświęcone będą istotnym zjawiskom, procesom i kierunkom kształtującym współczesną kulturę i jej przyszłość. Kolejne spotkanie odbędzie się wiosną 2013 r.

Go Culture od 2011 r. prowadzi autorski program edukacji kulturalnej „Przystawka z kultury”, cykl spotkań entuzjastów kultury z ekspertami (www.przystawkazkultury.pl). „Przystawka z kultury. Spotkania ekspertów” to kolejny etap rozwoju programu, wynikający z chęci prowadzenia stałej, swobodnej wymiany opinii i inspiracji profesjonalistów kultury. Agencja Go Culture jest zaangażowana w komunikację i wspieranie wydarzeń artystycznych, realizuje wspólne projekty sektora kultury i biznesu.

Partnerem debaty „Festiwale przyszłości” jest „Brief. Pierwszy magazyn marketingu i sprzedaży”.

W debacie „Festiwale przyszłości” 17.01.2013 r. udział wzięli:

Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza

Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center

Maria Pomianowska, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego

Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady

Radosław Drabik, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Anna Zubrzycki, dyrektor Brave Festival

Bogna Świątkowska, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury

Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień

Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu Ethno Port Poznań

Grzegorz Kiszluk, dyrektor Welcome Festival, redaktor naczelny magazynu „Brief”,

Mariusz Herma, dziennikarz muzyczny, „Polityka”

Jacek Marczyński, krytyk muzyczny, „Rzeczpospolita”

Anna Król, Go Culture, dyrektor Big Book Festival

Paulina Wilk, Fundacja Kultura Nie Boli, dziennikarka