Inne

Archiwum 2014

SYLWESTER 2014

Błonia Stadionu Narodowego

To było wyjątkowo spektakularne rozpoczęcie Nowego 2015 Roku. Na największej imprezie sylwestrowej w Warszawie bawiło się sto dwadzieścia tysięcy ludzi. Od godziny 21 atmosferę rozgrzewały polskie zespoły, jednak to zagraniczne gwiazdy zawładnęły publicznością. Jason Derulo i Dash Berlin dali niezapomniane show na błoniach Stadionu Narodowego. Publiczność na długo zapamięta też niezwykłe efekty laserowe i piroteczniczne, które stworzyły bardzo ciekawą oprawę imprezy. 


KONCERT ŚWIĄTECZNY

27 grudnia 2014
Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Friend & Fellow to jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego. Obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest najpopularnijeszy i najchętniej prezentowany na najważniejszych estradach i festiwalach Europy. Zespół wystąpił 27 grudnia w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w ramach Koncertu Świątecznego organizowanego przez Stołeczną Estradę.


WARSZAWA ZNÓW ZACHWYCIŁA ŚWIĄTECZNĄ ILUMINACJĄ

Sobota, 6 grudnia 2014
Plac Zamkowy

W sobotę 6 grudnia Warszawa rozświetliła się świąteczną iluminacją, której kulminacyjnym punktem jak zawsze było wspólne włączenie światełek na choince na Placu Zamkowym przygotowane przez Stołeczną Estradę. Święty Mikołaj z Laponii wraz z elfami zaprosili warszawiaków do zabawy w bajkowej scenerii i dzięki wspólnym staraniom świąteczna atmosfera ponownie zagościła w samym sercu miasta. Magiczną atmosferę celebrowaliśmy w barwnej paradzie, która przeszła od Placu Zamkowego przez Trakt Królewski i Nowy Świat.


OTWARCIE STAROMIEJSKIEJ ŚLIZGAWKI

6 grudnia 2014
Rynek Starego Miasta

Lodowisko na Rynku Starego Miasta biło w zeszłym roku rekordy popularności. Ślizgali się dorośli i dzieci. Dziennie przewijało się przez taflę blisko 1000 osób. W tym roku staromiejska ślizgawka była jeszcze bardziej emocjonująca. Jeżdziło się na niej dookoła Syrenki! Lodowisko miało 14 m średnicy oraz aż 800 m2 powierzchni. Na miejscu była możliwość wypożyczenia łyżew, a do kiosków gastronomicznych zaprosili warszawscy restauratorzy.

Bezpłatne lodowisko było czynne w dni powszednie w godz. 10.00 - 21.00 a w weekendy w godz. 10.00 – 22.00.


XVI FESTIWAL ERA SCHAEFFERA

8 i poł dekady Schaeffera
19-21 listopada 204, Warszawa
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W tym roku organizatorzy rozszerzyli festiwal o imprezy towarzyszące, które uświetnią 85 te urodziny Prof. Schaeffera . Oficjalnie Era Schaeffera zagości jeszcze raz z pokazem grafik oraz panelem dyskusyjnym w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. To nobilitujące miejsce z pewnością wzmocni i podkreśli artystyczną rangę Bogusława Schaeffera na polskiej mapie kulturalnej.
Finałem tradycyjnie będzie energetyczne widowisko multimedialne „Era Schaeffera” z elementami performance przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego.

W festiwalu rokrocznie biorą udział uzdolnieni artyści, obdarzeni niezwykłą wrażliwością i talentem. Za każdym razem trzon wydarzenia stanowią aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Lidia Bogacz-Popiel, Valentina Pennino, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer oraz tancerz Witold Jurewicz, którym towarzyszy plejada wykonawców – muzyków, aktorów, tancerzy, zaproszonych przez organizatorów z Fundacji Aurea Porta.

Obsada VI Ery Schaeffera 8 i pół dekady Schaeffera

MUZYCY:
Włodzimierz Pawlik, Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon , Jorgos Skolias, Bronek Duży, Urszula Bereźnicka Pniak , Piotr Pniak, zespół The White Kites

AKTORZY:
Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer

TANCERZE:
Witek Jurewicz

Scenariusz i reżyseria:
Maciej Sobociński

Realizacja i produkcja:
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA


X JUBILEUSZOWE WYPOMINKO TISCHNEROWSKIE

10 listopada
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W programie:

Nieznany wykład ks. Józefa Tischnera w… Szkole Wywiadu w Kiejkutach Starych.
„Ojczyzna jest to moralne zjednoczenie” – debata wokół słów ks. Tischnera o wolności i demokracji. Dyskutują: Róża Thun (Parlament Europejski), Jarosław Makowski (Instytut Obywatelski), Paweł Smoleński (Gazeta Wyborcza), Adam Szostkiewicz (tygodnik „Polityka”), o. Maciej Zięba OP / prowadzenie: Witold Bereś

Fragmenty filmów o ks. Tischnerze
góralska i ukraińska nuta o wolności – kapela góralska „Jastrun” i Trio Magdy Brudzińskiej; koncert prowadzi brat ks. Tischnera – Kazimierz Tischne
r.


DZIEŃ OTWARTY II LINII METRA

9 listopada 2014

Niedziela 9 listopada była dniem otwartym na II linii metra. W godz. 10-18 otwarte były wszystkie stacje nowej linii metra.

Wszystkie stacje są już gotowe, tak więc zobaczyć można było podziemne budowle takie, jakie pasażerowie będą widzieli podczas codziennych podróży podziemną koleją. Dotychczasowe dni otwarte odbywały się jeszcze podczas prac budowlanych i nikt nie widział ostatecznego efektu prac budowlańców. Teraz stacje pokazały się w całej okazałości. Wcześniejsze dni otwarte cieszyły się ogromną popularnością, chętnych do obejrzenia budowanych stacji było kilka razy więcej niż można było wpuścić na plac budowy. Teraz nie było takich ograniczeń, przyjść i obejrzeć stacje mógł każdy.

Dzień otwarty to także inne atrakcje. Dzielnica Wola zaprosiła na grę miejską „Metro zmienia Warszawę”, Warszawska Organizacja Turystyczna na spacery z przewodnikiem dookoła nowych stacji. Przy stacji Świętokrzyska na warszawiaków czekały występy artystyczne, przedstawienia teatralne, zabawy dla dzieci. Wystąpili Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Niespodzianki przyszykowali Centrum Nauki Kopernik i Wydział Fizyki oraz Wydział Chemii UW. Na Pradze, przy Placu Wileńskim rozłożył się Praski Jarmark. Wystąpiki m.in. Praska Orkiestra Dęta, Kapela z Targówka i Kapela Praska.


GRAND FESTIVAL RÓBREGE

4 października 2014
Namiot przed Pałacem Kultury i Nauki

Wystąpili rewelacyjni Warsaw Afrobeat Orchestra, Damian SyjonFam & D'ROOTS BROTHERS, Kacezet & Fundamenty, Jafia Namuel. Gwiazdą wieczoru był Macka B & The Roots Ragga Band.

Organizatorzy:
Konfraternia Róbrege: Sławomir Rogowski „Gąsior”, Paweł „Kelner” Rozwadowski
Robert Maksymilian Brylewski.
Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych Ruchome Obrazy, Stołeczna Estrada

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS

Patroni medialni: TVP 2, Polskie Radio RDC, Tygodnik Przegląd, CGM, Rasta Roots Reggae, Stowarzyszenie Nigdy Więcej, Independent, Reggaenet.pl, Fabryka Zespołów, Warsaw Reggae


NARODOWE CZYTANIE "TRYLOGII"

6 września 2014
Ogród Saski

Publiczne czytanie „Trylogii” w Warszawie rozpoczęło się w Ogrodzie Saskim, o godz. 12:00. Wydarzenie zainaugurowała Para Prezydencka.

W tym roku zaproszenie do udziału w akcji przyjęli wybitni polscy aktorzy: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Jarosław Gajewski, Anna Seniuk, Piotr Cyrwus, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Olga Bołądź, Iza Kuna oraz Anna Próchniak.

Czytającym aktorom towarzyszyła muzyka na żywo, przygotowana przez kompozytorów młodego pokolenia: Bartosza Chajdeckiego, Marcina Maseckiego, Jacka Hałasa, Pink Freud oraz The Dumplings. Każdy z nich zaprezentował dwie godziny muzyki, stworzonej specjalnie do „Narodowego Czytania” pod wpływem inspiracji historią Andrzeja Kmicica.

Organizatorzy: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Narodowe Centrum Kultury.
Wydarzenie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowała Stołeczna Estrada.

KONCERT "ŚPIEW MURÓW 44"

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

31 lipca 2014
Plac Krasińskich

W koncercie Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa zobaczyliśmy obrazy z tamtych 63 dni zmagań, determinacji, euforii, młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z wiersza Tadeusza Gajcego "Śpiew murów".
Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień i relacji udzielili znani artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze. Byli to: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także aktorzy najmłodszej generacji - tegoroczni absolwenci PWST - Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszył im chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego

Niezwykle ważną rolę w koncercie odegrała zmieniająca się konstrukcja scenograficzna, która pokazywała wciąż nowe przestrzenie: ulice gdzie toczą się walki, piętra zburzonych kamienic, piwnice i kanały miasta, szkielety spalonych domów, ale i też harmonijne, piękne obrazy przedwojennej Warszawy i dynamiczne kadry nowej, odbudowanej stolicy.

Scenariusz i reżyseria – Jerzy Bielunas
Kierownictwo muzyczne – Mateusz Pospieszalski
Choreografia – Maciej Florek – Gleba
Scenografia – Grzegorz Policiński
Organizator koncertu: Stołeczna Estrada


"MIASTO'44"

reż. Jan Komasa
30 lipca 2014
Pokaz specjalny filmu na Stadionie Narodowym

Pokaz na stadionie był pierwszym tej skali wydarzeniem nie tylko w historii polskiej, ale i europejskiej kinematografii. Film obejrzało ok. 10 000 osób. Wśród nich honorowe miejsca zajęli Powstańcy, przybyli z całego świata. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, władz m. st. Warszawy, politycy, dyplomaci. Honorowy patronat nad filmem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. 

W projekcji wzięli udział twórcy filmu, w tym m.in. reżyser Jan Komasa, producent Michał Kwieciński, autor zdjęć Marian Prokop, a także aktorzy, odtwórcy głównych ról - Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz i Anna Próchniak oraz Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Żurawski.

Organizatorami pokazu są miasto stołeczne Warszawa, Narodowe Centrum Kultury, Stołeczna Estrada, Stadion Narodowy, Akson Studio oraz Kino Świat.


FESTIWAL LETNIE WIECZORY MUZYCZNE DZIEKANKA

2 lipca - 27 sierpnia 2014
Dziedziniec Domu Studenckiego „Dziekanka”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Ryszard Zimak, koncerty w tym sezonie poprowadził Andrzej Krusiewicz. Tegoroczna edycja miała odmienny profil – był to przegląd osiągnięć artystycznych wszystkich polskich uczelni muzycznych. Podczas inauguracji wystąpił duet studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Iwo Jedynecki (akordeon) i Karolina Mikołajczyk (skrzypce).


XIV FESTIWAL OGRODY MUZYCZNE

27 czerwca – 19 lipca 2014
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie
www.ogrodymuzyczne.pl

Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu były Włochy, które dnia 1 lipca 2014 roku objęły Prezydencję w Unii Europejskiej. „Włoskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie, to największe opery i najsłynniejsze prezentacje baletowe, umiejętne łączenie świata muzyki klasycznej z muzyką lekką, wydarzenia i projekcje filmów opowiadających o typowej włoskiej radości życia i wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

Wykonawcy na żywo i na ekranie
Giovanni Sollima i Orchestra Popolare la Notte della Taranta, Vox Altera, AUKSO, Janusz Wawrowski, Szymon Krzeszowiec, Aleksander Gebert, Piotr Ptak, Bartosz Bednarczyk, Bałtycki Teatr Tańca, Lang Lang, Herbie Hancock, Martha Argerich, Luciano Pavarotti, Sting, Bono, Eric Clapton, Erwin Schrott

Goście specjalni: m.in.
Izadora Weiss, Luca Lepore, Marek Zagańczyk, Tomasz Thun-Janowski, Bożena Kociołkowska, Beata Maja Gellert, Katarzyna Janowska, Stanisław Leszczyński, Olena Leonenko, Janusz Głowacki, Andrea Andermann, Agata Passent, Irena Oborska, Zdzisław Mrugalski, Leonardo Masi, Bogusław Kaczyński, Dorota Roqueplo, Giancarlo Russo

Patronat Honorowy: Ambasada Włoch w Warszawie
Partnerzy: Włoski Instytut Kultury, Fundacja Sahakian
Sponsorzy: PKP Intercity, Ferrero Polska, Salini Polska, No Limit, Astaldi

Organizatorzy: Fundacja Ogrody Muzyczne, Zamek Królewski, Stołeczna Estrada
Projekt zrealizowano ze środków finansowych MKiDN i Urzędu m. st. Warszawy
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, cojestgrane, METRO, TOKfm


GALA OPEROWA

26 czerwca 2014
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej

Gala Operowa z udziałem koreańskich śpiewaków kształconych pod okiem wielkiego mistrza prof. Ryszarda Karczykowskiego.

Opiekę artystyczną i wokalną koncertu poprowadził prof. Ryszard Karczykowski, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych.

Podczas Gali Operowej zaśpiewali: Bang Sung Taek, Ye Seur Kim, Ae Ran Kim, Sung Min Kang

Na fortepianie zagrał Eunjin Hwang. Śpiewacy wykonali sławne arie m.in. takich twórców jak Ruggiero Leoncavallo, Wolfgang Amadeusz Mozart, Yeon-Joon Kim, Giuseppe Verdi.


PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI DRUŻYN NIEPRZETARTEGO SZLAKU

9 czerwca 2014
Sala widowiskowa Ministerstwa Gospodarki

W sali widowiskowej Ministerstwa Gospodarki spotkało się ok. 400 dzieci i młodzieży specjalnej troski instruktorzy, oraz goście specjalni (członkowie Rady Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, której przewodniczy prof. dr hab. n.med. Anna Dobrzańska – kierownik kliniki w Centrum Zdrowia Dziecka).
Stołeczna Estrada współorganizowała to ważne dla dzieci wydarzenie. Gościem specjalnym wydarzenia był Maciej Miecznikowski, który rozpoczął uroczystość swoim koncertem. W akustycznym występie towarzyszyła mu Krzysia Górniak. Muzyk, kompozytor i wokalista ,wcześniej występujący z grupą Leszcze, znany z programów telewizyjnych poświęconych muzyce, właśnie wydał swoją pierwszą solową płytę „Będzie z nami dobrze”.

Rada przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski obchodziła w tym roku swoje 30- lecie. Przy okazji obchodów tej rocznicy w kwietniu 2014 r., Stołeczna Estrada została wyróżniona Złotą Odznaką Przyjaciół Harcerstwa.


DNI URSYNOWA

7 czerwca 2014
Park im. Romana Kozłowskiego, Kopa Cwila

AFROMENTAL, MARGARET, RYSZARD RYNKOWSKI oraz HISU – to gwiazdy Dni Ursynowa 2014, które w tym roku po raz kolejny odbyły się w ramach trasy Złote Przeboje na Wakacjach. Na mieszkańców czekały liczne atrakcje: dwie sceny, mobilne stanowisko kulinarne z Robertem Sową, miasteczko wojskowe, strefa zabaw dla dzieci, strefa promocyjna dzielnicy. Całość zakończył zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni.

Dni Ursynowa to najważniejsze wydarzenie plenerowe organizowane corocznie przez Urząd Dzielnicy Ursynów. W tym roku odbyły się po raz 19. Przez te lata przez scenę Dni Ursynowa przewinęły się największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej: IRA, T. Love, Ewa Farna, Budka Suflera, Bajm, Varius Manx, Robert Chojnacki, De Mono, Kora i Maanam, Kayah, Stachursky, Bracia Cugowscy, Robert Janowski, Lady Pank, Maryla Rodowicz, Perfect, Dżem, Kombi, DODA, Wilki, Ania Dąbrowska, K.A.S.A. a w ubiegłym roku Marina, Urszula oraz KULT.
Organizatorem Dni Ursynowa 2014 był Urząd Dzielnicy Ursynów. Partnerem strategicznym Dni Ursynowa 2014 było Radio Złote Przeboje, a samo wydarzenie zainaugurowało trasę Złote Przeboje na Wakacjach. Dni Ursynowa 2014 zrealizowała Stołeczna Estrada.


TANIEC WOLNOŚCI

Widowisko z okazji 25-lat Wolności w Multimedialnym Parku Fontann
3 czerwca 2014

W 40 minutowym spektaklu zobrazowana została najnowsza historia Polski. W trzech aktach: Zniewolenie, Nadzieja i Zwycięstwo została pokazana nasza droga do demokracji i emocje towarzyszące Polakom od roku 1945 do dzisiaj.

W warstwie wizualnej wykorzystane zostały archiwalne materiały dokumentalne prezentowane na wielkim ekranie o powierzchni 100 metrów kwadratowych oraz na ekranie wodnym na fontannach. W spektaklu brały udział grupy rekonstrukcyjne, które odtworzyły trzy historyczne sceny: grudniowe wydarzenia z Gdyni z 1970 roku, strajk w Kopalni "Wujek" w 1981 roku oraz pierwsze wolne wybory 1989 roku.

Jednym z głównych środków wyrazu widowiska był taniec nowoczesny, na scenie pojawiło się 35 tancerzy i akrobatów. Fontanny rozbłyskiwały głównie bielą i czerwienią – barwami narodowymi Polski i w tej kolorystyce był utrzymany również finałowy pokaz pirotechniczny do utworu Dziwny jest ten świat Czesława Niemena.

Wśród widzów był Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Reżyseria: Bolesław Pawica
Scenariusz: Joanna Majorkiewicz / Konsultacje historyczne i filmy archiwalne: Mirosław Chojecki
Choreografia: Krzysztof Adamski / Choreografie akrobatyczne: Mirosława Kister-Okoń
Działania rekonstrukcyjne: Miłosz Kulesza, Michał Kępiński, Małgorzata Retkowska
Oprawa muzyczna: Zbigniew Zbrowski

Produkcja: Stołeczna Estrada

Partnerem widowiska „Taniec Wolności” był PKN Orlen.
Patroni medialni: Radio ZET, TVP1, Gazeta Wyborcza, Gazeta Co jest grane, gazeta.pl Warszawa


NOC MUZEÓW W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

17 maja 2014
Staw Południowy przy Amfiteatrze

Noc Muzeów, międzynarodowa impreza kulturalna, która co roku przyciąga tysiące wielbicieli sztuki prezentowanej w świetle księżyca, w tym roku ponownie zawitała do Łazienek Królewskich. 17 maja Stołeczna Estrada zaprosiła fanów koncertów po zmroku nad Staw Południowy przy Amfiteatrze. Odbył się tam koncert, promujący nowy album Adama Struga i Stanisława Soyki pt.: „STRUG LEŚMIAN SOYKA”. Projekt jest efektem niecodziennego spotkania dwóch artystów, których połączyła poezja jednego z najważniejszych polskich poetów - Bolesława Leśmiana. Leśmian w wykonaniu tego duetu zabrzmiał świeżo i zaskakująco, a aksamitny, hipnotyczny śpiew Adama Struga w połączeniu z unikalną pianistyką Stanisława Soyki zaczarował słuchaczy podczas Nocy Muzeów.

Podczas koncertu usłyszeliśmu miedzy innymi utwory: Nocą umówioną, Niewiara, W słońcu, Tam na rzece, Po ciemku, Szczęście.

Mecenasem koncertu było PZU S.A.


VII NAGRODA LITERACKA M. ST. WARSZAWY

23 kwietnia 2014
Pałac Rzeczypospolitej

W kategorii „Literatura piękna – proza” wyróżniony medalem został pan Ignacy Karpowicz za książkę „Ości” (Wydawnictwo Literackie).

W kategorii „Literatura piękna – poezja” wyróżniony medalem został pan Tadeusz Dąbrowski za tomik „Pomiędzy” (wyd. a5).

W kategorii „Literatura dziecięca - tekst i ilustracje” wyróżnieni medalami zostali: pan Przemysław Wechterowicz za tekst oraz pani Emilia Dziubak za ilustracje do książki „Proszę mnie przytulić” (wyd. Agencja Edytorska Ezop).

W kategorii „Edycja warszawska” wyróżniona medalem została pani Joanna Rolińska za książkę „Rozmowy o dzieciństwie” (wyd. Burda Książki - dawne G+J Książki).

W kategorii „Warszawski Twórca” medalem uhonorowany został pan Wiesław Myśliwski.
Oficjalna strona Nagrody: http://www.kulturalna.warszawa.pl/nagroda-literacka.html


SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ

11 kwietnia 2014
Krakowskie Przedmieście

W tym roku na koncercie wystąpiła największa gwiazda białoruskiej sceny - Lyapis Trubetskoy.

Koncert był okazją do wyrażenia poparcia dla walczących o wolność Ukraińców. Poza Lyapis Trubetskoy na scenie pojawili się Kozak System, Maleo Reggae Rockers oraz Amaroka. Wszyscy muzycy, którzy zagrali na tegorocznym koncercie ,,Solidarni z Białorusią", występowali na kijowskim Majdanie.

W trakcie wydarzenia można było usłyszeć również białoruską poezję recytowaną przez polskich i białoruskich aktorów. Jako gość koncertu wystąpił także Andrzej Poczobut - dziennikarz, który za krytykę reżimu Łukaszenki siedział w więzieniu. Ponadto wszyscy Solidarni z Białorusią mogli wziąć udział w specjalnym happeningu. Koncert był transmitowany na Białorusi za pośrednictwem TV Biełsat oraz radio Racyja.

W tym roku akcji „Solidarni z Białorusią” towarzyszyła wystawa na Krakowskim Przedmieściu białoruskich plakacistów, których prace nie mogą zawisnąć w Mińsku, oraz warsztaty i debaty na temat sytuacji na Białorusi.

Koncert zorganizowała Inicjatywa Wolna Białoruś wraz ze Stołeczną Estradą przy wsparciu Miasta st. Warszawy, Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji im. Konrada Adenauera, Klubu Inteligencji Katolickiej, Fundacji Otwarty Dialog, Posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zalewskiego.


KONCERT I WIECZÓR PAMIĘCI POŚWIĘCONY OFIAROM MAJDANU

3 marca 2014 Teatr Polski

Na scenie Teatru Polskiego w poniedziałkowy wieczór wystąpili artyści polscy, ukraińscy, białoruscy i ormiańscy: Daniel Olbrychski, Jerzy Zelnik, Krzysztof Gosztyła, Olga Pasiecznik, Olena Leonenko, Taras Chubaj, Roksana Vikaluk, Olena Jeremenko, Martun Niaga, Duet „Angelicus”, Transkapela, Kasia Komocka, Zmicier Wajciuszkiewicz, Waliaryny Ustawaj, Gevorg Sirekanyan, Anushik Ghazaryan.

Koncert wyreżyserował Zbigniew Olkiewicz.

Koncert został zorganizowany przez Związek Ukraińców w Polsce we współpracy ze Stołeczną Estradą.


FERYJNE OTWARTE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE DZIECI I MŁODZIEŻY 'FOSA"

„Planeta Ziemia, czyli podróże Małego Księcia”
Widowisko muzyczne w Sali Kongresowej PKiN
28 luty 2014

28 lutego na scenie Sali Kongresowej 100 uczestników warsztatów wystawiło widowisko muzyczne pt. „Planeta Ziemia, czyli podróże Małego Księcia”. Było ono zainspirowane opowiadaniem Antoine’a de Saint-Exupéry i opowiadało o poszukiwaniu miłości, przyjaźni i przyjaciół. Temat stworzył młodym wykonawcom wiele możliwości interpretacyjnych w kreowaniu „nowych planet” ukazujących prawdę o nas samych, mieszkańcach Ziemi.

Autorem scenariusza, piosenek i reżyserem musicalu jest Cezary Domagała, autorem muzyki Tomasz Bajerski. Młodzież rozbudowywała warstwę muzyczną musicalu o własne teksty i kompozycje.

Partnerem wydarzenia była Stołeczna Estrada.


XIV BAL MISTRZÓW SPORTU WARSZAWY

31 stycznia 2014
Ursynowskie Centrum Rekreacji i Sportu

Poznaliśmy zwycięzców XIV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy. Podczas dorocznego Balu Mistrzów Sportu Warszawy, jaki odbył się w hali Areny Ursynów, zawodnicy udowodnili, że potrafią nie tylko zdobywać medale, ale także doskonale się bawić.

W najbardziej prestiżowej kategorii Najlepszy Sportowiec Roku 2013 zwyciężyła Anita Włodarczyk, która również przez rok będzie nosiła tytuł Sportowej Twarzy Warszawy. Lekkoatletka jest podopieczną trenera Krzysztofa Kaliszewskiego i wychowanką RKS SKRA Warszawa.

Na dalszych pozycjach uplasowali się:
• II miejsce – Paweł Korzeniowski – pływanie – AZS AWF Warszawa,
• III miejsce – Dariusz Popiela – kajakarstwo slalomowe – KS Spójnia Warszawa,
• IV miejsce – Bartłomiej Marszałek – sporty motorowodne – MKS Polonia Warszawa,
• V miejsce – Mateusz Kamiński – taekwon-do ITF – „TAEWO” Klub Wschodnich Sztuk Walki,
• VI miejsce – Karolina Winkowska – żeglarstwo-kitesurfing – Warszawskie Towarzystwo Kite,
• VII miejsce – Aleksandra Socha – szermierka-szabla – AZS AWF Warszawa,
• VIII miejsce – Marcin Rudawski – żeglarstwo – MKS „Dwójka” Warszawa,
• IX miejsce – Joanna Leszczyńska – wioślarstwo – Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie,
ex aequo
• IX miejsce – Sylwia Lewandowska – wioślarstwo – Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie,
• X miejsce – Oktawia Nowacka – pięciobój nowoczesny – Stowarzyszenie „Pięciobój Polski – CWKS Legia”,
ex aequo
• X miejsce – Katarzyna Wójcik – pięciobój nowoczesny – Stowarzyszenie „Pięciobój Polski – CWKS Legia”.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli:
Trener Roku 2013 – Krzysztof Kaliszewski – lekkoatletyka - RKS SKRA Warszawa – podopieczna: Anita Włodarczyk
Sportowa Osobowość Roku 2013 – ks. Mirosław Mikulski
Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku 2013 – Marta Fidrych – szermierka na wózkach – Integracyjny Klub Sportowy AWF,
dalsze miejsca zajęli:
• II miejsce – Grzegorz Pluta – szermierka na wózkach – Integracyjny Klub Sportowy AWF
• III miejsce – Adrian Castro – szermierka na wózkach – Integracyjny Klub Sportowy AWF

Internauci zadecydowali o wyborze zwycięzców w dwóch kategoriach:
Sportowa Impreza Roku 2013 – Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”,
Najpopularniejszy Sportowiec 2013 – Mateusz Kamiński.

W nowej kategorii plebiscytu (współorganizowanej z firmą Dalkia Warszawa) „Nadzieja Olimpijska” – zwyciężył Patryk Boniecki.

W składzie kapituły plebiscytu, która wyłoniła laureatów poszczególnych kategorii znaleźli się: Irena Szewińska (przewodnicząca), Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Jerzy Engel, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron.

Organizatorami plebiscytu są:
Miasto stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji.