GALA SYLWESTROWA W SALI KONGRESOWEJ
Za nami wielkie wydarzenie Sylwestra 2012. Podczas Gali w Sali Kongresowej wystąpiła gwiazda światowej sławy, Aleksandra Kurzak.
Gośćmi znakomitej śpiewaczki operowej byli: wielki włoski tenor Francesco Demuro oraz Anna Dereszowska i Maciej Miecznikowski. Solistom tego wieczoru towarzyszyła orkiestra Sinfonia Varsovia, którą pokierował rosyjski dyrygent maestro Evgeny Volynskiy.
KONCERT ŚWIĄTECZNY W ARCHIKATEDRZE
28 grudnia o godzinie 20.30 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie wystąpiła Angelique Kidjo, jedna z najbardziej charyzmatycznych i najwybitniejszych wokalistek Afryki.
Podczas warszawskiego koncertu artystka wykonała świąteczne pastorałki oraz akustyczne wersje swoich przebojów z albumu „Djin Djin”.
8 EDYCJA FESTIWALU KWARTESENCJA
7 i 8 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbyła się 8 edycja Festiwalu Kwartesencja.
Program festiwalu:
Piątek, 7 grudnia 2012, godz. 20.00
NOWA WARSZAWA
Piosenek o Warszawie jest wiele, ale Stanisława Celińska jest tylko jedna. Dlatego znane Warszawskie szlagiery w jej interpretacjach zabrzmią zupełnie inaczej. Dwanaście piosenek w nowych aranżacjach Bartka Wąsika prowadzi z Balu na Gnojnej przez liryczne, heroiczne i sentymentalne miejsca Warszawy.
Sobota, 8 grudnia 2012, godz. 20.00
LUTOSTRINGS
LutoStrings to mieszanka wybuchowa. Projekt jest efektem współpracy skrzypka jazzowego Adama Bałdycha, producenta i wokalisty – Adre'n'Alina oraz Royal String Quartet. LutoStrings tworzą artyści z 3 zupełnie różnych światów – jazzu, muzyki klasycznej oraz elektronicznej, którzy – korzystając ze swoich technik wykonawczych, improwizacji i produkcji muzycznej – poszukują współczesnej wypowiedzi muzycznej. Pretekstem ich spotkania oraz klamrą kompozycji jest muzyka Witolda Lutosławskiego.
WIELKA ILUMINACJA ŚWIĄTECZNEJ WARSZAWY
W sobotę 1 grudnia, kiedy rozbłysnął cały Trakt Królewski, Stare i Nowe Miasto, a w końcu 27 metrowa choinka na placu Zamkowym. A to wszystko podczas wspólnej zabawy przygotowanej przez Stołeczną Estradę.
Po raz kolejny zapłonęły świąteczne ozdoby zachęcając aby „Zakochać się w Warszawie na Święta”. W sobotę, 1 grudnia o godzinie 16:00 na placu Zamkowym rozpoczął się koncert „Wielka Iluminacja”.
Na scenie pojawili się ulubieńcy polskiej publiczności. Ania Rusowicz, Natalia Kukulska, Kuba Badach z zespołem oraz znany wszystkim z programu „Mam Talent” chór Sound & Grace, który swoją energią i temperamentem rozgrzał wszystkich zgromadzonych na Placu Zamkowym.
Niekwestionowaną gwiazdą koncertu był Andrzej Piaseczny.
Stołeczna Estrada, organizator pierwszego polskiego występu The Rolling Stones, przypomina warszawski koncert zespołu sprzed 45 lat.
12 listopada ukazał się jubileuszowy albumu gigantów rocka – zawierająca nowe utwory płyta „Grrr!” podsumowuje ich trwającą pół wieku karierę i zapowiada kolejną światową trasę. Spektakularne koncerty The Rolling Stones są i teraz wyzwaniem dla producentów. Ale nieporównywalnym z zadaniem, jakim okazało się zorganizowanie ich pierwszej wizyty za żelazną kurtyną. W 1967 r., gdy zjawili się w Polsce, biletowy szał ogarnął cały kraj, podczas próby Stonesi zniszczyli sprzęt, a honorarium nie mogli z kraju wywieźć.
Historię koncertu przypominają dwa albumy książkowe „The Rolling Stones. Zza żelaznej kurtyny” Marcina Sitko oraz „The Rolling Stones - Warszawa ‘67” Marcina Jacobsona. Ich premierze, której patronuje Stołeczna Estrada, towarzyszą spotkania ze świadkami i twórcami słynnego wydarzenia. Stonesi po raz pierwszy zagrali w Polsce w 1967 r. Był to ich debiut za żelazną kurtyną. Wydarzenie na stałe wpisało się w historię polskiej muzyki. Ciepło wspominają je również sami artyści. Album „The Rolling Stones. Zza żelaznej kurtyny” przypomina fakty i mity legendarnego koncertu, natomiast „The Rolling Stones. Warszawa ‘67” to zbiór wspomnień i relacji naocznych świadków wydarzenia.
Albumy „The Rolling Stones. Zza żelaznej kurtyny” i „The Rolling Stones. Warszawa ‘67” ukazały się 13 listopada nakładem wydawnictwa C2.
Stołeczna Estrada, organizator koncertu i patron książki, współorganizowała spotkanie poświęcone wydarzeniu sprzed 45 lat. Odbyło się ono 15 listopada w warszawskiej Hard Rock Cafe o godz. 18. Wzięli w nim udział m.in. autorzy książek, Marcin Sitko i Marcin Jacobson oraz Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.
link do darmowego pobrania książki ze sklepu iBookStore: https://itunes.apple.com/pl/book/rolling-stones-za-zelazna/id725574106?mt=11
4 EDYCJA PROJEKTU ERA SCHAEFFERA
ERA SCHAEFFERA to spektakl uniwersalny. Poprzez kompendium bogatej twórczości reżysera, reprezentuje polską muzykę współczesną na świecie. Schaeffer to nie tylko dramaturg, ale przede wszystkim wielki, znany na całym świecie kompozytor, pisarz, filozof i grafik. Leonardo da Vinci XXI wieku - mówi aktor Marek Frąckowiak, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA.
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, kontunuując działania promujące twórczość
Prof. Bogusława Schaeffera, nie tylko dramatopisarza, ale także kompozytora, zaprasza na czwartą edycję projektu.
Tym razem na scenie spotkaLI się: Michał Urbaniak, Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage, 13-letnia Sara Dragan, Irinel Anghel - kompozytorka i performerka z Bukaresztu, zespół Amalgammes z Paryża i dyrygent Christophe Mangou, Sonar Quartett oraz Camerata Silesia.
Reżyseria i inscenizacja: Maciej Sobociński
NARODOWE CZYTANIE PANA TADEUSZA
W dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, zainaugurowana została ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. W tym samym momencie, w ponad 30 miastach w Polsce, rozpocznęło się czytanie polskiej epopei narodowej. W Warszawie 8 września 2012 r. o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim akcję zainaugurował Prezydent RP Bronisław Komorowski. Organizatorami akcji byli Kancelaria Prezydenta RP, Stołeczna Estrada i Narodowe Centrum Kultury.
W Warszawie poszczególne księgi przeczytane zostały przez aktorów (m in. Andrzeja Seweryna, Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę, Krzysztofa Globisza, Antoniego Pawlickiego) przy akompaniamencie wybitnych pianistów, grających utwory Fryderyka Chopina (m.in. Janusza Olejniczaka i Andrzeja Jagodzińskiego).
DZIEKANKA 2012
Festiwal organizowany jest przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i Stołeczną Estradą. Koncerty odbywały się w Domu Studenckim „Dziekanka” przy Krakowskim Przedmieściu 56/60, w lipcu i sierpniu na przepięknym, zabytkowym dziedzińcu obiektu, otoczonym drewnianą galerią lub — w razie niepogody — w Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera w tymże miejscu.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Ryszard Zimak. Koncerty, jak co roku, poprowadził Andrzej Krusiewicz.
WIDOWISKO MULTIMEDIALNE w 68. rocznicę Powstania Warszawskiego
„1944 – MIASTO – 2012”
31 lipca, godz. 20, Plac Krasińskich
„1944 – MIASTO – 2012” – to widowisko multimedialne przygotowane z okazji sześćdziesiątej ósmej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To projekt, który dzięki ciekawemu zestawieniu wykonawców, przemyślanemu doborowi tekstów i nowoczesnej formie wizualnej był w stanie przyciągnąć na Plac Krasińskich po raz kolejny tysiące osób.
W tym roku widowisko wyreżyserował znany aktor teatralny Jacek Bończyk, który z wielką pasją podszedł do tematu powstania. Scenariusz oparty jest na twórczości Jacka Kaczmarskiego, Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego oraz autorów tworzących podczas Powstania Warszawskiego (Zbigniewa Jasińskiego „ Rudego“ i Mieczysława Ubysza o poseudonimie „Vik“ – spikera powstańczej radiostacji „Błyskawica“).
NA SCENIE WYSTĄPILI:
Piotr Machalica, Tomasz Stańko, Piotr „Glaca” Mohamed, Jacek Bończyk, Anna Sroka, Klementyna Umer, Agnieszka Fajlhauer, Marta Kuszakiewicz, Marta Walesiak, Beatrycze Łukaszewska, Jacek Zawada, Przemysław Glapiński, Arkadiusz Brykalski.
Tancerze: Mirosław Woźniak, Mariusz Bocianowski, Michał Zawadka
Choreografia: Inga Pilchowska / Scenografia: Grzegorz Policiński / Charakteryzacja: Hubert Grabowski / Kostiumy: Katarzyna Adamczyk / Produkcja filmów: Newmotion Studios
OGRODY MUZYCZNE
2-29 lipca 2012
12. Ogrody Muzyczne zapraszają do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni symbolicznych cyprysów. Podczas festiwalu zabrzmiała nie tylko muzyka z Cypru, lecz również krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego. Stąd tytuł festiwalu “W cieniu Cyprysów”.
Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli po prostu…dobra muzyka: na żywo i na ekranie.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego Gospodarzem – Zamek Królewski w Warszawie, a głównym współorganizatorem – Stołeczna Estrada. Mecenasami festiwalu są Grupa Dalkia i jej warszawska spółka SPEC. Wspierają go również: Narodowy Instytut Audiowizualny NInA, Cypryjska Organizacja Turystyczna, sieć hoteli Louis Hotels oraz agencja językowa ATJ Lingwista. Patronat medialny objęła grupa Agora: Gazeta Wyborcza.pl, Gazeta.pl, dziennik Metro, Radio TOK.fm i AMS oraz The Visitor. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
TERAZ POLSKA
11 czerwca 2012 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się , jak co roku od dwudziestu lat, uroczysta GALA TERAZ POLSKA, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Konkursu „Teraz Polska”.
Nagrodzeni zostali również po raz trzeci Wybitni Polacy. Wyróżnienia Honorowe odbierali Lech Wałęsa oraz Aleksander Kwaśniewski. Wieczór uświetnił koncert światowej sławy polskiej sopranistki, Aleksandry Kurzak, której towarzyszył.
Sebastian Karpiel-Bułecka, lider rockowego zespołu Zakopower oraz orkiestra symfoniczna Teatru Wielkiego pod batutą Evgeny’a Volynsky’iego.
MAJÓWKA NA SKARPIE
W niedzielę, 27 maja 2012 roku, ponad 50 instytucji kultury, od godziny 10.00 do zmierzchu organizowało w stolicy największą miejską majówkę - „Majówkę na Skarpie”! Była to seria wydarzeń: kulturalnych, sportowych i społecznych na szlaku Skarpy Warszawskiej. Dodatkowo w ramach tego wydarzenia stworzone zostały strefy piknikowe, na których można było odpocząć, pograć w kometkę oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach. Wszystko po to, by ożywić Skarpę Warszawską i wydobyć jej ukryty potencjał!
III WARSZAWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI
Trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki, odbyła się 26-27 maja na Rynku Mariensztackim. W programie Kiermaszu zaplanowane były m.in. spotkania z pisarzami, strefy tematyczne, promocje książek, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci - na wszystkie wydarzenia wstęp był bezpłatny. Organizatorami Kiermaszu jest Urząd Miasta st. Warszawy i Stołeczna Estrada we współpracy z firmą Murator EXPO i Spółką Targi Książki.
Podczas trzeciej edycji Kiermaszu swoje oferty zaprezentowało około 60 wystawców, wśród nich byli zarówno najważniejsi polscy wydawcy, jak również warszawskie księgarnie i antykwariaty. Dodatkowo tegorocznej edycji Kiermaszu towarzyszyły warsztaty, wykłady, spotkania autorskie oraz spektakle sceniczno-muzyczne. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli laureaci Warszawskiej Nagrody Literackiej.
Akcja „Malowanie Muzyką” – barwy dźwięków zespołu Deep Forest
Ogromny obraz inspirowany muzyką grupy Deep Forest powstanie w Noc Muzeów na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. Francuski zespół zagra wieczorem w Łazienkach Królewskich, ponadto transmisję koncertu „na żywo” będzie można obejrzeć na stronie Stołecznej Estrady oraz przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie zostaną przeprowadzone warsztaty „Malowanie Muzyką”. Wszyscy chętni będą mogli włączyć się w tę akcję i wspólnie ze studentami ASP „malować dźwięki” zespołu tworzącego muzykę świata. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada i Fundacja 2 Strona.
Transmisja z akcji zrealizowana we współpracy z firmą Stream Online będzie prezentowana na żywo publiczności zbierającej się w oczekiwaniu na koncert w Łazienkach Królewskich. Z kolei uczestnicy akcji artystycznej na ASP będą mogli obejrzeć na żywo koncert na wielkim ekranie nie przerywając zabawy z farbami.
HIT BIAŁO-CZERWONYCH - oficjalny przebój Reprezentacji Polski
Oficjalnym przebojem Reprezentacji Polski została piosenka Ko Ko Euro Spoko zespołu Jarzębina
Radio ZET, Polski Związek Piłki Nożnej, Telewizja Polska Program Pierwszy oraz Stołeczna Estrada ogłaszają konkurs na oficjalny przebój Reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas zbliżających się mistrzostw UEFA EURO 2012.
Zwycięski utwór stanie się oficjalnym hitem biało-czerwonych podczas UEFA EURO 2012. Trzy najlepsze futbol songi będzie można usłyszeć na stadionach podczas turniejowych meczów polskiej reprezentacji. Dziesięciu wykonawców najlepszych piosenek wystąpi 2 maja podczas plenerowego koncertu, którego finałem będzie oficjalne ogłoszenie przez Franciszka Smudę szerokiego składu Reprezentacji Polski na UEFA EURO 2012. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi TVP1. O tym, który z utworów stanie się oficjalnym hitem biało-czerwonych, zdecydują widzowie w głosowaniu smsowym.
Organizatorami konkursu są Radio ZET, Polski Związek Piłki Nożnej i Telewizja Polska Program Pierwszy. Partnerem akcji została Stołeczna Estrada.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy
22 kwietnia w Teatrze na Woli odbyła się Gala rozdania Nagród Literackich m.st. Warszawy.
Laureatami zostali:
• W kategorii „Proza” – Pan Jarosław Mikołajewski za książkę „Rzymska komedia” (Agora);
• W kategorii „Poezja” – Pan Jacek Łukasiewicz za tomik „Stojąca na ruinie” (Biuro Literackie);
• W kategorii „Książka dla dzieci – tekst i ilustracje” Pani Małgorzata Strzałkowska za książkę „Leśne głupki i coś” (Bajka);
• W kategorii „Edycja warszawska” – Pani Ewa Morycińska – Dzius za książkę „Rozsypane fotografie” (Świat Książki);
W kategorii „Warszawski twórca” nagrodę piątej edycji otrzymuje Pan prof. Janusz Tazbir.
Otwarcie Mostu Marii Skłodowskiej - Curie
Data rozpoczęcia: 2012-03-24
Otwarcie Mostu Marii Skłodowskiej - Curie from Stołeczna Estrada on Vimeo.
PoRa otworzyć! – przyjdź na najnowszy most Warszawy
W sobotę, 24 marca, przeprawa przez Wisłę pomiędzy Białołęką a Bielanami zostanie uroczyście otwarta dla warszawiaków. Patronka mostu - Maria Skłodowska-Curie i jej odkrycia - polon(Po) i rad(Ra) będą tematami wielkiego widowiska.
Na uroczystym otwarciu nowego mostu nie może zabraknąć nikogo z warszawiaków. W sobotę, już od godz. 10.00, będzie można po nim spacerować, ale największe atrakcje rozpoczną się o godz. 17.30. Będzie potrzebna niewielka wiedza z chemii, poczucie rytmu i gościnność, które zostaną nagrodzone wspaniałym pokazem sztucznych ogni.
Mieszkańcy Bielan i Białołęki oraz oczywiście wszyscy, którzy przyjdą na most Marii Skłodowskiej-Curie, będą mogli wziąć udział w zabawie „Tablica Mendelejewa”, we FlashMobie z Egurrola Dance Studio i powitają sąsiada z drugiego brzegu. Będą także świadkami odsłonięcie tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Zabawa na środku mostu szykuje się wspaniała, tym bardziej, że poprowadzą ją Agata Młynarska, Roman Czejarek i Agustin Egurrola,a program przygotowała Stołeczna Estrada Instytucja Kultury m.st. Warszawy.
W niedzielę 25 marca, od godz. 12.00, most będzie już dostępny dla kierowców. Przejedzie nim parada różnych pojazdów z samochodami z władzami miasta na czele. W szpalerze ustawią się m.in. auta elektryczne i harleyowcy. Start od strony Białołęki.
Bal Mistrzów sportu 2012
Miejsce: Hala widowiskowo-sportowa Arena Ursynów
Data rozpoczęcia: 2012-02-17
Godzina rozpoczęcia: 20:00
Finałem Plebiscytu na sportowca Warszawy będzie XII Bal Mistrzów Sportu.
17 lutego o godzinie 20 w hali widowiskowo-sportowej Arena Ursynów odbędzie się XII Bal Mistrzów Sportu. Każdego roku impreza ma swój motyw przewodni.
Tym razem inspiracją będzie potęga antyku. Tematem balu będzie starożytna Grecja, kolebka cywilizacji europejskiej, a w szczególności igrzysk olimpijskich.
Goście balu wybiorą się w kolejną podróż w czasie. Przeniesiemy się w do ciepłego południowego klimatu, spotkamy greckie boginie, herosów i tytanów. Arena Ursynów, jak w starożytnej Grecji, stanie się miejscem walk, turniejów, popisów, igrzysk i widowisk.
Po ogłoszeniu wyniku naszych „ Igrzysk Olimpijskich”, podczas których warszawscy zawodnicy walczą o pierwsze miejsce w plebiscycie, zaprosimy Państwa do zabawy przy muzyce Macieja Maleńczuka i zespołu „Psychodancing”.
Artysta zaśpiewa zarówno utwory z dawnego jak i aktualnego repertuaru, między innymi przeboje Bohdana Łazuki, Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Grzesiuka i Johny’ego Casha. Wszystko to przedstawione w nowych aranżacjach zespołu „Psychodancing”.
Dodatkowa atrakcją wieczoru będzie występ energetycznego zespołu młodych berlińczyków. „Beat’n’Blow”. To rewolucyjna, taneczna fuzja funky, hip-hopu jazzu i muzyki pop. Muzycy nie tylko grają ale tańczą, animują i śpiewają. Ich akustyczne aranżacje rozpisane na trąbki, puzony, saksofony i bębny zachwycają swoja energia i świeżością.