Pełna muzyki i magii zapowiedź lata Wianki nad Wisłą

Pełna muzyki i magii zapowiedź lata

24 czerwca – w sobotę rozpoczynającą wakacje – Podzamcze rozbłysło

prawdziwymi gwiazdami. Wśród tegorocznych artystów Wianków nad Wisłą

wstąpiłq ikona muzyki elektronicznej – DJ Afrojack. Jego udział w tej największej i najpopularniejszej warszawskiej imprezie plenerowej to nie lada wydarzenie dla wszystkich uczestników koncertu.

 

Noc Świętojańska pełna gwiazd 

 

-   Warszawa   z   roku   na   rok   zmienia   swoje   oblicze.   Jest   miastem   nowoczesnym   i dynamicznym, ale też pielęgnującym swoją tradycję. Wianki są właśnie tym wydarzeniem, które   odwołuje   się   do   różnych   tradycji,   dawnych   form   zabawy   i   sposobów   spędzania wolnego czasu. Różnorodność wiankowego programu jest atutem, który przyciąga bardzo

liczną   publiczność.  To   miejsce   integracji  warszawiaków,  wspólnego  spędzania   czasu  w przestrzeni miejskiej w pobliżu Starówki i Wisły. Kolorowy Piknik Świętojański, animacje na Wiśle, wieczorny koncert gwiazd i finałowy pokaz ogni to zdarzenia działające na wiele zmysłów. Szykujemy wielkie powitanie lata w Warszawie, zgodnie z tradycją i oczekiwaniami mieszkańców Miasta  – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

 

W magiczną Noc Świętojańską Podzamcze rozbłysło nie gwiazdami. Ten wyjątkowy wieczór swoim występem uświetnił DJ Afrojack, jeden z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych artystów światowego formatu, nagrodzony Grammy producent, autor tekstów i DJ. Na Wiankach nie mogło zabraknąć również nadwiślańskich twórców muzyki. Na dużej scenie wystąpił zdobywca tegorocznego Fryderyka w kategorii "Album roku hip-hop” O.S.T.R.,warszawski duet Xxanaxx tworzący muzykę elektroniczną, a w klimat reggae publiczność przeniosł nieokiełznany zespół Vavamuffin. Widownia  miała również okazję posłuchać obchodzącej 35-rocznicę, formacji T-Love. Co więcej, mogła to być jedna z ostatnich okazji, ponieważ jak poinformował ostatnio Muniek Staszczyk, zespół od 2018 roku

zawiesza swoją działalność.

Dzień pełen zabawy, magii, tańców i folkloru.

 

Już wczesnym popołudniem rozpoczęły się sobótkowe obrzędy, plecenie wianków małych, dużych i największego – Warszawskiego Wianka Świętojańskiego, który osiągnął   około   czterech   metrów   średnicy,   a   wieczorem   został   zwodowany  na   Wiśle.

 

-  Proces przywracania Wisły Warszawie i warszawiakom rozpoczęliśmy kilka lat temu i teraz widać, jak brzegi rzeki są atrakcyjne i wygodne jako miejsce na rozrywkę i relaks – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy – Podzamcze z Multimedialnym Parkiem Fontann i bulwar Jana Karskiego to miejsca, do których tłumnie przychodzą warszawiacy. Niedługo do ich dyspozycji otworzymy kolejny odcinek nadwiślańskiej promenady. 

 

Piknik Świętojański

 

Na Jarmarku Historycznych Rzemiosł, przy akompaniamencie ludowej kapeli, można było przypomnieć sobie stare zawody, obejrzeć rękodzieło i spotkać jarmarcznych kuglarzy. Wróżki z Alei Wróżb przepowiedziały, jak odnaleźć wymarzony Kwiat Paproci. W piknikowym nadwiślańskim miasteczku wypełnionym po brzegi atrakcjami nie mogło zabraknąć   klimatu   starej   Warszawy,   pełnej   niepowtarzalnego   stołecznego   folkloru. Na kercelaku – bazarze w przedwojennym stylu –  można było wpaść na cwaniaka, zagrać w trzy karty, potargować się z bazarową przekupką, spotkać pucybuta, który wyczyścił nam buty na glanc, żeby w eskorcie elegancika dobrze wypaść na potańcówce na dechach. W przystani przy Bulwarze Karskiego z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły odbył się cały szereg  wodnych  atrakcji  m.in.:   rejsy,   wyścigi  wioślarzy  na  tradycyjnych   łodziach  typu hamburka, pokazy jazdy na nartach wodnych i wakeboardzie. O północy niebo nad Wisłą rozświetlił pokaz sztucznych ogni, który stał się już wiankową tradycją.  Kulminacyjnym   momentem   podniebnego  spektaklu było wystrzelenie przygotowanego na tę okazję napisu IWisła.

 

Organizatorem   imprezy   jest   Stołeczna   Estrada,   Instytucja   Kultury  Miasta   Stołecznego

Warszawy. 

22. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta

Stołecznego Warszawy.

 

Sponsorem Głównym jest: innogy

 

Partnerem wydarzenia jest: Tyskie, MPWiK oraz LOTTO

 

Patroni medialni: ESKA, ESKA ROCK, ESKA TV, ESKA TV EXTRA, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane

 

 

Szczegóły na stronie http://www.wawawianki.pl

oraz na Facebooku https://www.facebook.com/WiankiWarszawa