Zagraniczne Zagraniczne

Archiwum 2015

Chopin au Jardin du Luxembourg

Muzyka Chopina znów połączy Paryż i Warszawę!

W czerwcowe i lipcowe niedziele pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się inauguracja szóstej edycji festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”, którą Warszawa rozpoczyna swą kulturalną letnią prezentację w Paryżu. Przez pięć niedziel w stolicy Paryża, w ogrodzie otaczającym Senat Republiki Francuskiej, rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych artystów. Nie zabraknie też młodych talentów.

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. W przypadku koncertów w Ogrodzie Luksemburskim inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 55 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie (w tym roku już 56 edycja). Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora spotkał się w Paryżu z ogromnym zainteresowaniem.

Ubiegłe lata były okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony – w 2010, Roku Chopina - okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły corocznie dziesiątki tysięcy paryżan i turystów. Liczymy, że – jak w latach ubiegłych - i w tym roku melomani przyjdą do ogrodu spontanicznie… z własnymi krzesłami!

W tegorocznej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” zaprezentują się między innymi tak znakomici wykonawcy jak: Ewa Pobłocka, Marc Laforêt czy Magdalena Lisak.

Terminarz koncertów:

14 czerwca  2015 o godz. 17.00

Ewa Pobłocka, fortepian

28 czerwca 2015 o godz. 17.00

Magdalena Lisak, fortepian

5 lipca 2015 o godzinie 17.00

Marc Laforêt, fortepian

12 lipca 2015 o godzinie 17.00,

Piotr Orzechowski

Pianohooligan, fortepian jazz

19 lipca 2015 o godzinie 17.00

Piotr Nowak, fortepian

Katarzyna Gołofit, fortepian

Wstęp wolny !

Organizatorzy Festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”:

Urząd m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada, Instytut Polski w Paryżu, Senat Republiki Francuskiej

Partner:

Yamaha

Partnerzy mediali:

La Terrasse, France Musique

W tym roku kulturalna prezentacja Warszawy w Paryżu została dodatkowo wzmocniona i urozmaicona, a całość wydarzeń odbywa się pod wspólną nazwą „Varsovie s’invite Paris”.

Miasto st. Warszawa zaprasza od połowy czerwca do obejrzenia dwóch wystaw na wybranych stacjach linii 14 paryskiego metra (Gare de Lyon, Madeleine i Pyramides), które przygotowaliśmy we współpracy paryskim metrem (RATP), warszawską Akademią Sztuk Pięknych i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina

Przygotowana została wystawa warszawskiego plakatu kulturalnego. Przez cztery tygodnie prezentowana będzie w przestrzeni publicznej w merostwach dzielnic trzeciej i szóstej. Na wystawie, której kuratorką jest Maria Kurpik, znajdą się współczesne plakaty z lat 1982 – 2012 m.in. takich twórców jak: Maciej Buszewicz, Andrzej Pągowski, Jerzy Janiszewski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Rosław Szaybo. Nie zabraknie oczywiście plakatów nawiązujących do patrona festiwalu, Fryderyka Chopina.

W ramach odbywającego się w tym samym czasie festiwalu teatralnego „Chantiers d’Europe” zostaną wystawione polskie spektakle, w tym wspierane przez m.st. Warszawa przedstawienie Komuny Warszawa pn. "Paradise now? RE// MIX Living Theatre".