Zagraniczne Zagraniczne

Archiwum 2010

Muzyka Chopina pod Piramidami

Miejsce: Giza

Pod koniec września na zaproszenie ministra Kultury Egiptu w Gizie pod Kairem zaprezentowane zostanie widowisko multimedialne pt. CHOPIN AT THE PYRAMIDS.

Na trzech scenach u podnóża monumentalnego Sfinksa wystąpią: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Royal Quartet, mistrzowie gitary z Rock Loves Chopin: Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik, Marek Raduli oraz tancerze z Folies Dance Company.Będzie to pierwsza tak wielka prezentacja muzyki Chopina w świecie arabskim.
Tydzień przed tym spektakularnym wydarzeniem artyści wystąpią na głównym placu Bukaresztu przed Pałacem Parlamentu.
Projekt autorstwa Andrzeja Matusiaka przygotowała Stołeczna Estrada i Opera Narodowa w Kairze


Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo

Koncert „Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo” to projekt ukazujący muzykę najwybitniejszego polskiego kompozytora w zupełnie nowym, współczesnym kontekście. Nie stroniąc od klasyki, wychodząc naprzeciw młodemu odbiorcy zaprezentujemy rockowe i jazzowe wersje utworów Chopina. Zaproszeni wykonawcy to wybitni interpretatorzy, którzy swoimi wykonaniami od lat budzą podziw publiczności na całym świecie.
W ramach obchodów Roku Chopinowskiego projekt „Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo” będzie prezentowany publiczności nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami: w Zagrzebiu, Szanghaju i Kairze.

Najbliższy koncert:

1 marca 2010, godz. 19:30
Zagrzeb, Koncertna Dvorana Vatroslava Lisinskog

 Skład zespołu:
Joanna Ławrynowicz - fortepian
Iwona Tober - sopran
Leszek Świdziński - tenor
Tadeusz Szlenkier - tenor
Leszek Możdżer - fortepian
Anna Serafińska - wokaliza
Rock Loves Chopin
Folies Dance Company pod kierunkiem Marzeny Barcik


Chopin w Arktyce

Miejsce: Nordlys festivalen -Tromsø
Data rozpoczęcia: 2010-01-27
Wielki hołd Chopinowi pod arktycznym niebem

W ostatnim tygodniu stycznia 2010 roku Fryderyk Chopin będzie na ustach wszystkich w norweskim mieście Tromsø. W kilka dni po powrocie słońca, które kryło się za horyzontem przez dwa miesiące, to arktyczne miasto powróci do życia poprzez międzynarodowy festiwal muzyki i obchody dwustulecia urodzin Chopina.
Międzynarodowy festiwal muzyki Nordlys festivalen, którego nazwa nawiązuje to zorzy polarnej Aurora Borealis, słynnego zimowego płomienia, będącego od wieków natchnieniem artystów, będzie miał na afiszu co najmniej siedem koncertów chopinowskich. Festiwalowi udało się nawet włączyć do obchodów chopinowskich słynny Balet Mariinski z St. Petersburga.

Wszystko zacznie się w najsłynniejszym kościele norweskim Ishavskatedralen, świątyni przypominającej dryfującą krę na Morzu Polarnym: 27 stycznia słynny polski pianista jazzowy Leszek Możdżer zagra swoje jazzowe interpretacje popularnych kompozycji Chopina. Artyści operowi Iwona Tober (sopran), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Leszek Świdziński (tenor), oraz Joanna Ławrynowicz zaliczana do najwybitniejszych pianistów polskich, przedstawią norweskiej publiczności pieśni Chopina. Norwescy artyści Brynjar Lien Schulerud (skrzypce), Håvard Bilsbak (wiolonczela) z Orkiestry Kameralnej Tromsø wystąpią wraz Sergeiem Osadchukiem (fortepian), rosyjskim profesorem i pianistą z Konserwatorium Muzycznego w Tromsø. Wykonają trio fortepianowe Chopina.

Koncert ten będzie grany dwa razy, 27 stycznia w ramach międzynarodowej konferencji naukowej Arctic Frontiers (Granice Arktyki) i 28 stycznia jako koncert otwierający Nordlyfestivalen.


Koncert Rafała Blechacza

Miejsce: Auditorium Parco Della Musica Sala Santa Cecilia w Rzymie
Data rozpoczęcia: 2010-01-30

Koncert Rafała Blechacza i Orkiestry Santa Cecilia pod dyrekcją Andrieja Borejki, odbył się w Auditorium Parco Della Musica Sala Santa Cecilia z udziałem władz Rzeczypospolitej Polskiej oraz Miasta st. Warszawy.
 


Konferencja i koncert z okazji Roku Chopinowskiego

Miejsce: Paryż, Sorbona
Data rozpoczęcia: 2010-03-18

Na Sorbonie odbyła się konferencja poświęcona Fryderykowi Chopinowi, prelegentem był Aleksander Laskowski. Konferencji towarzyszył recital w wykonaniu francuskiego pianisty pochodzenia polskiego Fryderyka Vaysee - Knittera.


Rock Jazz Chopin

Miejsce: EUROPE SQUARE w Szanghaju
Data rozpoczęcia: 2010-05-22

Następna odsłona projektu „Chopin – klasycznie, jazzowo, rockowo”, tym razem pod tytułem „Rock Jazz Chopin”. Wydarzenie odbyło się z okazji Narodowego Dnia Polski podczas Światowej Wstawy EXPO 2010. W koncercie wystąpili m.in. Karol Radziwonowicz, Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Rock Loves Chopin Project oraz tancerze z Folies Dance Company. Koncert „Rock Jazz Chopin” na targach Expo 2010 w Szanghaju okazał się być sukcesem na skalę światową. Wielotysięczna publiczność zachwyciła się warszawskimi artystami, a owacjom nie było końca.


Pieśni Chopina -Dusseldorf

Miejsce: Dziedziniec Zamku Benrath
Data rozpoczęcia: 2010-06-13

Z okazji Roku Chopina 2010 i w ramach partnerstwa miast Warszawa - Duesseldorf w Parku Benrath w Duesseldorfie podczas dwóch koncertów artyści operowi Iwona Tober (sopran), Leszek Świdziński (tenor) oraz Joanna Ławrynowicz zaliczana do najwybitniejszych pianistów polskich, przedstawili niemieckiej publiczności pieśni Chopina.


Chopin w ogrodach Paryża

Data rozpoczęcia: 2010-06-20
Godzina rozpoczęcia: 17:00

Od 20 czerwca, w paryskich Ogrodach Luksemburskich regularnie brzmieć będą utwory Fryderyka Chopina. W niedzielę, odbędzie się uroczysta inauguracja sześciotygodniowego projektu Chopin au Jardin du Luxemburg przygotowanego z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Projekt Chopin w Ogrodach Luksemburskich rozpocznie recital fortepianowy znakomitego polskiego pianisty, Janusza Olejniczaka, któremu towarzyszyć będzie Kwartet DAFO oraz krótki występ uzdolnionej młodej pianistki Joanny Różewskiej. Paryżanie wysłuchają utworów polskiego kompozytora także w wykonaniu Leszka Możdżera, Piotra Palecznego, Jacka Kaspszyka oraz Sinfonii Varsovii i in.

Prócz koncertów paryżanie będą mogli zapoznać się z dwiema wystawami. Pierwsza - Inspiracje Chopinowskie to prace ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wystawa towarzysząca koncertom przez sześć tygodni, prezentuje dorobek Polskiej Szkoły Plakatu, zwłaszcza inspirowanej twórczością Chopina.

Koncerty będą odbywać się od 20 czerwca do 25 lipca.


Letnie wieczory z Chopinem

Miejsce: Plaza de Oriente, Madryt
Data rozpoczęcia: 2010-07-08
Godzina rozpoczęcia: 20:30

W ramach obchodów 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Festival Veranos de la Villa, Stołeczne Miasto Warszawa, Stołeczna Estrada oraz Instytut Polski w Madrycie zapraszają 8 i 9 lipca 2010 na godzinę 20:30 na koncert Janusza Olejniczaka z Cameratą Vistula przez Pałacem Królewskim w Madrycie.


Rock Loves Chopin w Bukareszcie

Miejsce: Bukareszt, Plac Konctytucji
Data rozpoczęcia: 2010-09-18
Godzina rozpoczęcia: 21:00

Artyści:

Leszek Możdżer – fortepian
Jacek Królik – gitara
Ryszard Sygitowicz – gitara
Marek Raduli - gitara
Michał Jurkiewicz – klawisze
Łukasz Adamczyk – bas
Wojtek Fedkowicz – perkusja
Anna Serafińska – wokaliza
Folies Dance Company pod kierunkiem Marzeny Barcik


Pieśni Chopina w Kioto

Miejsce: Świątynia Kiyomizudera w Kyoto
Data rozpoczęcia: 2010-11-06
Godzina rozpoczęcia: 20:00

Koncert pieśni Chopina w wykonaniu utalentowanych śpiewaków Iwony Tober (sopran), Leszka Świdzińskiego (tenor) oraz Joanny Ławrynowicz należącej do grona najwybitniejszych polskich pianistek, znacznie odbiega od dotychczasowych wykonań chopinowskiej liryki wokalnej.

Pieśni zostały bowiem ułożone w fabularną opowieść o miłości. Banalna z pozoru historia uwikłana jest jednak w Polski los i pozwala nam odnaleźć nawiązanie do wydarzeń z życia kompozytora i historii. Liryki Chopina, podobne zapiskom najbardziej osobistych przeżyć, oddają ich zmienny charakter, dojrzeć tu można wręcz trzy akty dramatu - sielski, patriotyczno-wojenny i refleksyjny.

Tak teatralne ujęcie dorobku Chopina ma swoje uzasadnienie. Nawiązujemy w ten sposób do ulubionej rozrywki artystów doby romantyzmu, którzy na towarzyskie wieczory muzyczne przygotowywali inscenizacje pieśni ilustrujące ich treść. Wprawdzie Chopin nie zdążył opublikować za życia napisanych pieśni, wiadomo jednak, że śpiewał je podczas wieczornic emigrantów w Paryżu. Śpiewały je też polskie panie w salonach m. in. u Delfiny Potockiej, a w Warszawie siostra Chopina – Ludwika.

Umuzycznione wiersze bliskich mu poetów, takich jak Adam Mickiewicz, Zygmunt Krasiński i Stefan Witwicki, nawiązujące w warstwie muzycznej do rodzimej muzyki ludowej stanowią jedyny w swoim rodzaju wyraz polskości kompozytora i bardzo cenne uzupełnienie jego twórczości. Program zawierający wybór pieśni, ułożony w logiczną treściowo całość można traktować jako nigdy nie napisaną operę – bardzo kameralną, wzruszającą i prawdziwie narodową.


Wieczór Chopinowski

Miejsce: Sorbona w Paryżu
Data rozpoczęcia: 2010-12-10

Na Sorbonie w Salle Cortot odbył się koncert poświęcony Fryderykowi Chopinowi w wykonaniu wybitnego francuskiego pianisty Nicolasa Celoro.


Giganty 2010

Miejsce: Barcelona

Rytuał przyjęcia gigantów Fryderyka Chopina i George Sand w poczet gigantów Katalońskich i Barcelońskich odbył się 22 września 2010 roku, podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Fryderyka Chopina i George Sand w Barcelonie. Giganty Chopin i Sand wzięły udział w uroczyście obchodzonym święcie patronki Barcelony - Mercè, 22 - 26 września 2010.