Zagraniczne Zagraniczne

Archiwum 2012

WIDOWISKO „ROCK JAZZ CHOPIN”
OTWIERA 40. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL CERVANTINO W MEKSYKU !!!

Miejsce: Guanajuato, Meksyk
Data: 3 października 2012

Na uroczystość otwarcia jednego z czterech największych festiwali świata zaproszono artystów z Warszawy. Projekt Stołecznej Estrady „Rock Jazz Chopin” był pierwszym, jaki obejrzeli goście Festiwalu Cervantino w meksykańskim Guanajuato. Przez kolejne 3 tygodnie zaprezentowało się  ponad 3000 artystów z 26 krajów świata.

W multimedialnym widowisku reżyserowanym przez Andrzeja Matusiaka wystąpili:

Karol Radziwonowicz
Leszek Możdżer
Anna Serafińska
Rock Loves Chopin
Folies Dance Company

Na placu Alhóndiga de Granaditas, który jest symbolem niepodległości Meksyku zabrzmiała muzyka Fryderyka Chopina interpretowana przez muzyków reprezentujących różne gatunki: klasykę, jazz i rock.
Ponad pięciotysięczna międzynarodowa publiczność przyjęła spektakl z entuzjazmem. Owacją na stojąco podziękowano polskim artystom za porywające widowisko.
Dzięki transmisjom telewizyjnym chopinowska fiesta dotarła do wielomilionowej publiczności na całym świecie.


POLSKA SCENA JAZZOWA NA COPENHAGEN JAZZ FESTIVAL 2012

Miejsce: Kopenhaga, Dania
Data: 12-14 lipca 2012

Copenhagen Jazz Festival, jeden z największych festiwali jazzowych w Europie, gościł w tym roku aż dziesięć polskich zespołów. Artyści wystąpili w ramach polsko-duńskiego projektu JAZZ PO POLSKU i zaprezentowali się międzynarodowej publiczności w dniach 12-14 lipca w Kopenhadze.

JAZZ PO POLSKU przedstawia szerokie spektrum możliwości krajowych wykonawców. W Kopenhadze zobaczyliśmy zarówno polskie tria i kwartety jak i solowy występ fortepianowy. Koncerty odbyły się w Sali koncertowej Planeten, Kopenhaskiego Centrum Kultury Huset-KBH przy Rådhusstræde 13.

“Z wielką przyjemnością zaprezentujemy trzy dni polskiego jazzu na tegorocznej edycji Copenhagen Jazz Festival. Muzyka z byłego bloku wschodniego ma w sobie przyszłość, energię i potencjał. Wielu zaangażowanych artystów posiada międzynarodowe doświadczenie, inni natomiast zostaną dopiero odkryci poza granicami Polski” – powiedział Jakob Thorkild Overgaard z Huset-KBH., Project Manager strony duńskiej.
„JAZZ PO POLSKU pomoże w nawiązaniu polsko-duńskiej współpracy kulturalnej w zakresie popularyzacji świeżej i ambitnej muzyki. Liczymy także na integrację samego środowiska artystów obu krajów. Projekt jest szansą przede wszystkim dla młodych, niezależnych wykonawców, których twórczość pomimo udokumentowanych osiągnięć w większości nadal pozostaje nieznana” – dodaje Jakub Krzeszowski z OnlyMusicPR, Project Manager strony polskiej.

Seria koncertów jest wynikiem polsko-duńskiej współpracy pomiędzy Ambasadą Polską w Kopenhadze, Instytutem Adama Mickiewicza, Stołeczną Estradą i OnlyMusicPR a Huset-KBH, JazzDanmark i Sundance Music oraz niezależnymi organizacjami, które przyczyniły się do realizacji projektu: Multikulti, IMS, Stowarzyszenie Menedżerów Nowej Gospodarki i AheadStudio.

JAZZ PO POLSKU jest również początkiem współpracy obu krajów w zakresie wymiany muzycznej. W listopadzie 2012 r. w Polsce wystąpi od 8 do 10 duńskich zespołów, które zagrają w całym kraju ok. 30 koncertów. Będzie to z kolei okazja dla polskich fanów do zapoznania się z niezależną, skandynawską sceną jazzową.

Partnerzy polscy: Ambasada Polska w Kopenhadze, Instytut Adama Mickiewicza, Stołeczna Estrada, OnlyMusicPR. Partnerzy duńscy: Huset-KBH, JazzDenmark, Sundance Music. Niezależne organizacje: Multikulti, IMS, Stowarzyszenie Menedżerów Nowej Gospodarki i AheadStudio. Patroni medialni: JazzForum.


CHOPIN W OGRODACH LUKSEMBURSKICH 2012
Miejsce: Paryż, Francja
Data: 17 czerwca-15 lipca 2012

3 edycja

17 czerwca 2012 godz. 17:00
Wojciech Świtała, piano
Royal Quartet

24 czerwca 2012 godz. 17:00
Yuki Kondo, piano
Chinatsu Saito, sopran
Frederic Vaysse - Knitter, piano

1 lipca 2012 godz. 17:00
Mischa Kozłowski, piano

8 lipca 2012 godz. 17:00
Sławek Jaskułke, piano jazz

15 lipca 2012 godz. 17:00
Marek Bracha, piano

Wstęp wolny

Organizatorzy :
Urząd m.st. Warszawy
Stołeczna Estrada
Senat Republiki Francuskiej
Instytut Polski w Paryżu

Partnerzy :
Yamaha
Elysee Club

Partnerzy medialni :
La Terrasse
France musique

Festiwalowi towarzyszy wystawa „Warszawskie Impresje” od 8 maja do 31 lipca 2012 r. na stacji metra Saint -Germain -de s-Prés.

Organizatorzy wystawy:
Urząd m.st. Warszawy
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
RATP
Stołeczna Estrada

Partnerzy:
Instytut Polski w Paryżu


DUSSELDORFER JAZZ RALLY

Miejsce: Düsseldorf, Niemcy
Data: 24-27 maja 2012

Młodzi muzycy jazzowi i gwiazda wokalistyki jazzowej reprezentują Warszawę na jubileuszowym festiwalu XX. DUESSELDORFER JAZZ RALLY w ramach partnerstwa miast Warszawa-Duesseldorf oraz w ramach największej dotychczas prezentacji polskiej kultury w Nadrenii Północnej Westfalii „Klopsztanga". Polskę reprazentować będą Aga Zaryan z European Jazz Quartet oraz Bednarska Jazz Ensemble.

Na tegoroczny jubileuszowy festiwal XX. Duesseldorfer Jazz Rally, największy festiwal jazzowy open-air w Niemczech, organizatorzy przygotowali szczególny program. Że tak będzie można było rozpoznać już po wynikach podróży studyjnej Borisa Neissera (głównego organizatora Jazz Rally) w towarzystwie Andrzeja Kolińskiego z Instytutu Polskiego w Duesseldorfie do Warszawy we wrześniu ubiegłego roku i po licznych owocnych rozmowach ze Stołeczną Estradą, z Biurem Kultury miasta st. Warszawy oraz z kierownictwem Szkoły Muzycznej na Bednarskiej. Szczególnie cieszy pierwszy koncert młodych muzyków jazzowych z wydziału jazzowego szkoły w partnerskim mieście Duesseldorfie, ponieważ projekt ma charakter przyszłościowy. Uczniowie z klasy mistrzowskiej Zbigniewa Namysłowskiego razem z mistrzem przyjęli również nazwę BEDNARSKA JAZZ ENSEMBLE i w składzie dziesięciu muzyków przygotowują już od początku tego roku specjalny program koncertowy. Koncert muzyków z Bednarskiej w sobotę 26 maja 2012 będzie koncertem gościnnym na scenie open air przed ratuszem w Duesseldorfie, która w trakcie festiwalu oddana jest w ręce młodych artystów i laureatów konkursu na jazzowych newcomer.

Aby dopełnić obrazu bogatej warszawskiej sceny muzycznej wystąpi w Duesseldorfie również gwiazda polskiej wokalistyki jazzowej AGA ZARYAN (www.zaryan.com) z polsko-czeskim EUROPEAN JAZZ QUARTET. Aga Zaryan zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. My Lullaby, który uzyskał status złotej płyty. Ostatni album wokalistki zatytułowany Księga olśnień ukazał się w 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Blue Note Records. W roku 2008 otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku - Piosenka Poetycka za płytę Umiera piękno. W latach 2007, 2008, 2009 i 2010 Aga Zaryan otrzymała tytuł wokalistki roku w rankingu magazynu Jazz Forum. Abum Looking Walking Being zdobył nagrodę Bestseller Empiku w kategorii Muzyka Jazzowa.

Oba koncerty zorganizowane zostały w kooperacji związku przedsiębiorców Destination Düsseldorf (organizator Jazz Rally), obu miast partnerskich Warszawy i Duesseldorfu oraz Instytutu Polskiego w Duesseldorfie, przy wsparciu Stołecznej Estrady.