Dni Berlina – Brama Brandenburska przyjedzie do Warszawy!
Miejsce: ul.Traugutta
Data rozpoczęcia: 2011-11-25
Z okazji obchodów 20-lecia Partnerstwa Miast Berlina i Warszawy, w dniach 25-27 listopada, w stolicy Polski zobaczyć będzie można najbardziej znany symbol Berlina - Bramę Brandenburską. Uroczystość rozpoczęcia Dni Berlina w Warszawie, wraz z włączeniem odświętnego oświetlenia Bramy Brandenburskiej i lampionów „Świata świateł” odbędzie się w piątek, 25 listopada o godzinie 17.30 na deptaku przy ulicy Romualda Traugutta i Krakowskim Przedmieściu.
Od tego momentu, przez trzy dni, podświetlona Brama Brandenburska, przypominać będzie o obchodzonej dwudziestej rocznicy Partnerstwa obu miast. W sobotę i niedzielę na odwiedzających stoiska gości oczekiwać będzie tradycyjna berlińska kuchnia z m.in. Currywurst i grzane wino, a dni jubileuszu uświetnią dodatkowo występy orkiestry marszowej Beat ‘n’ Blow oraz instalacja świetlna z lampionami, które zawieszone na drzewach deptaku stworzą niezapomnianą atmosferę.
Obok oficjalnych uroczystości prowadzona będzie kampania pod tytułem „be warsaw, be friends, be berlin – your message to the sister city”, w ramach której Warszawiacy i Berlińczycy, m.in. uczniowie szkół, jak i inni użytkownicy Internetu, zaproszeni zostali do przekazania osobistych wiadomości dla miasta partnerskiego za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i www.be.berlin.de. Przesyłane od nich teksty wyświetlane będą podczas Dni Berlina na podłużnym telebimie, zamieszczonym na modelu Bramy Brandenburskiej.
Jazz Forum Budapest
Miejsce: Pałac Sztuk, Trafo, Budapest Jazz Club
Data rozpoczęcia: 2011-09-07
Polish Focus - z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku podczas najważniejszego węgierskiego festiwalu wystąpią legendy polskiej sceny jazzowej.
7 września (środa) — 10 września 2011 r. (sobota)
Festiwal Jazz Forum odbędzie się w prestiżowych salach koncertowych w Budapeszcie: Pałac Sztuk, Trafo oraz Budapest Jazz Club.
Współpraca kulturalna obu stolic ma już wieloletnią tradycję. Tym, razem Warszawę na Jazz Forum reprezentować będą: Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Sextet, Krzysztof Ścierański, Marcin Masecki, Sławek Jaskułke/Grzegorz Karnas/Miklós Lukács, Jacek Kochan/Dominik Wania/Piotr Lemańczyk/Viktor Tóth, Soundcheck, Piotr Wojtasik/Modern Art Orchestra (MAO)/Kuba Stankiewicz.
Organizatorami projektu Polish Focus podczas najważniejszego węgierskiego festiwalu jazzowego JazzForum są: Budapest Music Center, Instytut Polski w Budapeszcie, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada.
Koncert ROYAL STRING QUARTET w Pałacu Królewskim w Madrycie
Data rozpoczęcia: 2011-07-13
Warszawski kwartet Royal String Quartet dostąpił zaszczytu zagrania na instrumentach z kolekcji wykonanej przez Antoniego Stradivariusa w XVIII wieku na zlecenie hiszpańskiego króla Filipa V. Ten drogocenny zbiór jest największą kolekcją stradivariusów zachowaną na świecie. Pałac Królewski udostępnia ją jedynie na specjalne okoliczności.
Royal String Quartet zagra w słynnej Sali Kolumnowej, w której w 1985 Hiszpania podpisała traktat akcesyjny do Unii Europejskiej. W programie wykonany zostanie utwór polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego, który w 2001 został laureatem prestiżowej nagrody Księcia Asturii, nazywanej „hiszpańskim Noblem”.
To niezwykłe wydarzenie, nie tylko ze względu na wyjątkowość miejsca koncertu i instrumenty, będzie równocześnie jednym z wydarzeń kulturalnych, które inaugurują w Hiszpanii Polską Prezydencję w Radzie UE.
Polska Flash z okazji polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej
Miejsce: MQ Haupthof, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń
Data rozpoczęcia: 2011-07-16
16 lipca z okazji polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej na głównym dziedzińcu największego kompleksu muzeów i galerii sztuki współczesnej MuseumsQuartier w Wiedniu odbędzie się taneczno-muzyczno-teatralne widowisko "Zdarzenia", przygotowane przez artystów z Polski, Węgier i Austrii.
Zdarzenia
Spektakl "Zdarzenia", realizowany przez Pracownię Fizyczną i muzyków Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego (SzaZa). Improwizacja sceniczna na pięciu tancerzy i dwóch muzyków została poszerzona o zaproszonych gości z innych krajów. Do muzyków i tancerzy z Polski dołączą tancerze i muzycy z Wiednia, Linzu oraz Węgier. Tancerze i muzycy spotkają się na pięć dni w Wiedniu, by wspólnie pracować nad projektem, który zakończy się plenerowym pokazem na dziedzińcu kompleksu kulturalnego MuseumsQuartier w Wiedniu.
Chopin au Jardin du Luxemburg 2011
Miejsce: Paryż, Ogrody Luksemburskie
Data rozpoczęcia: 2011-06-19
Godzina rozpoczęcia: 00:00
Muzyka Chopina znów wypełni przepiękne Ogrody Luksemburskie w Paryżu!
19 czerwca odbędzie się inauguracja drugiej edycji projektu „Chopin au Jardin du Luxemburg”. Przez sześć kolejnych tygodni w stolicy Paryża, w miejskim ogrodzie otaczającym Senat, jednym z najpiękniejszych miejsc nad Sekwaną, rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych warszawskich artystów.
Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. W przypadku koncertów w Ogrodach Luksemburskich inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 52 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora, który połowę swojego życia spędził w stolicy Francji, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
Ubiegły rok – Rok Chopinowski, był doskonałą okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły dziesiątki tysięcy paryżan.
Liczymy, że i w tym roku melomani przychodzić będą do ogrodu spontanicznie… z własnymi krzesłami!
W tegorocznej edycji Chopin au Jardin du Luxemburg zaprezentują się między innymi tak znakomici wykonawcy jak: Wojciech Świtała, Karol Radziwonowicz, Julia Kociuban, Paweł Wakarecy czy Mateusz Kołakowski.
Recital Rafała Blechacza w inaugurujący Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej
Miejsce: Tivoli, Kopenhaga
Data rozpoczęcia: 2011-06-27
27 czerwca 2011 r. w kopenhaskim Tivoli odbędzie się recital fortepianowy wybitnego polskiego pianisty Rafała Blechacza, inaugurujący Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Koncert został zorganizowany przez Tivoli Festival we współpracy z Ambasadą RP w Kopenhadze, Miastem Stołecznym Warszawa oraz Stołeczną Estradą.
HENDRIX PIANO - Warszawskie Trio Artura Dutkiewicza
Miejsce: Forum der Stadtsparkasse Düsseldorf, Berliner Allee 33
Data rozpoczęcia: 2011-06-12
W niedzielę 12 czerwca 2011 w Düsseldorfie w ramach jednego z największych festiwali jazzowych w Niemczech – Düsseldorfer Jazz Rally - odbędzie się koncert jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, Artura Dutkiewicza z trio w składzie: Paweł Puszczało- kontrabas oraz Łukasz Żyta – perkusja.
Koncert będzie prezentacją najnowszej CD muzyków Hendrix piano, które jest pierwszą w historii jazzu nagraniem, w całości przedstawiającym muzykę legendy rocka - Jimmy´ego Hendrixa w aranżacji na trio fortepianowe. Pomimo, że Trio Artura Dutkiewicza interpretuje utwory Hendrixa już od 2001, dopiero w ubiegłym 2010 roku muzycy zdecydowali się na nagranie. Kultowe, rockowe brzmienia ubrali w subtelne jazzowe interpretacje. Uderza w nich zarówno wyjątkowe zgranie jak i wyczucie oryginalnego przekazu legendarnego gitarzysty.
Koncert odbędzie się dzięki wieloletniej współpracy Instytutu Polskiego w Düsseldorfie (www.polnisches-institut.de) z Düsseldorfer Jazz Rally (http://www.duesseldorfer-jazzrally.de) a także dzięki partnerstwu miasta stołecznego Warszawy, stolicy landu NRW Düsseldorfu oraz Stołecznej Estrady.
W 2010 roku Artur Dutkiewicz znalazł się wśród piątki najlepszych muzyków roku w ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum obok Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka, Jarosława Śmietany i Leszka Możdżera. Również jego zespół Artur Dutkiewicz Trio został uznany za jeden z pięciu najlepszych kapeli jazzowych, płyta Hendrix Piano ma zaś znakomite recenzje. Dutkiewicz jest jednym z nielicznych pianistów, który wykonuje także improwizacje solo (http://www.arturdutkiewicz.pl/).
Chopin na Wielkim Murze Chińskim
Data rozpoczęcia: 2011-04-29
Były już piramidy w Egipcie, teraz przyszedł czas na kolejne spektakularne miejsce, w którym zabrzmiała muzyka Chopina. W ostatnim tygodniu kwietnia polscy artyści wystąpili na Wielkim Murze Chińskim z projektem Rock Loves Chopin.
Polscy artyści pojechali do Pekinu na zaproszenie organizatorów festiwalu Meet in Beijing Arts Festival and Chaoyang International Pop Music, który odbywa się od 2004 roku. Podczas tygodnia koncertów zaprezentowało się wiele znanych zespołów
z Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji, Irlandii oraz Chin. Muzycy z Polski wystąpili podczas inauguracji festiwalu zachwycając publiczność nietypowym wykonaniem muzyki Chopina. Projekt Rock Loves Chopin i artyści go wykonujący (m.in. Jacek Królik, Ryszard Sygitowicz, Marek Raduli, Iwona Tober) byli oklaskiwani na stadionie Chaoyang przez kilkanaście tysięcy widzów.
Po sukcesie na festiwalu, udało nam się zrealizować nasze marzenie, aby zagrać muzykę Chopina w kolejnym miejscu świata widocznym z Kosmosu – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady. Następnego dnia wraz z muzykami znaleźliśmy się na Murze Chińskim. Było to równie emocjonujące jak podczas wrześniowego koncertu pod piramidami w Gizie – dodaje.
Ciekawe, że gigantyczna scena na stadionie gdzie odbył się pekiński festiwal była w kształcie piramidy. Być może element egipskiej kultury towarzyszyć będzie kolejnym prezentacjom projektu Rock Loves Chopin…