Inne

Archiwum 2015

GRAND FESTIVAL RÓBREGE 2015

3.10.2015, Namiot przed PKiN

3 października w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki odbyła się kolejna edycja festiwalu, który w latach 80-tych miał znaczący wpływ na rozwój polskiej sceny alternatywnej. W 2013 roku, po wieloletniej przerwie z inicjatywy twórców festiwalu oraz Stołecznej Estrady, instytucji kultury miasta stołecznego Warszawy, impreza powróciła na mapę wydarzeń muzycznych. Gwiazdą tegorocznej edycji był zespół Asian Dub Foundation z Londynu. Zagrali również T. Love Alternative, Maleo Reggae Rockers, Babylon Raus oraz The Pau.


GRA MIEJSKA I SPACERY JUBILEUSZOWE

6, 13 i 20 wrzesnia 2015

W niedzielę 6 września odbył się pierwszy spacer śladami historii Stołecznej Estrady i powojennych kabaretów. Trasa wiodła od „Dudka” do „Jeża”, od „Szpaka” do „Owcy”. Odwiedziliśmy miejsca, w których bywali m.in. Jerzy Waldorff, Hanka Bielicka, Edward Dziewoński „Dudek”, Jerzy Dobrowolski, Stanisław Tym, Kazimierz Krukowski „Lopek” i wielu innych wybitnych polskich Artystów.

13 września odbył się kolejny spacer śladami kultowych lokali gastronomicznych w latach 60 i 70. Od hotelu MDM na placu Konstytucji , przez Olimp na Kruczej, Pod Gwiazdami na Marszałkowskiej, Hotel Polonia, Pałac Kultury i Nauki, Adrię , kawiarnie Europa, Dom Chłopa, Nowy Świat, Kamieniołomy, po hotel Bristol. W tym ostatnim odbyło się spotkanie z Pawłem Sztompke, dziennikarzem Programu 1 Polskiego Radia  oraz Zbigniewem Rymarzem, pianistą i kompozytorem.

Poza spacerami Stołeczna Estrada przygotowała także jubileuszową grę miejską.pod hasłem: W 60 LAT DOOKOŁA WARSZAWY ZE STOŁECZNĄ ESTRADĄ, CZYLI GRA MIEJSKA SZLAKIEM ZŁOTYCH LAT POLSKIEGO KABARETU I PIOSENKI 


OTWARCIE BULWARÓW NAD WISŁĄ

2 sierpnia 2015, bulwar im. Jana Karskiego

W niedzielę 2 sierpnia, o godz. 12.00 otwarty został Bulwar im. Jana Karskiego. Blisko kilometrowa promenada ciągnie od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ul. Boleść (Podzamcze).

Wzdłuż nabrzeża powstał deptak oraz droga rowerowa. Promenada została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz rodzicach z dziećmi w wózkach. Zmodernizowane i połączone z bulwarami przejścia podziemne pod Wisłostradą są także przystosowane dla rowerzystów.

Pierwszy etap przebudowy nadwiślańskich bulwarów – od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego - odbył się w ramach projektu „Pedałuj i płyń”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.


71. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Koncert z okazji 71. rocznicy Powstania Warszawskiego z muzyką z serialu “CZAS HONORU”

31 lipca 2015 roku – w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Stołeczna Estrada przygotowała widowisko muzyczne, które jest hołdem dla bohaterów tamtych dni. Pomysłodawcą projektu jest Bartosz Chajdecki, polski kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej.  Za muzykę do tego serialu otrzymał nominację do nagrody IFMCA  (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). 

Wydarzenie zrealizowane zostało z udziałem Orkiestry Symfonicznej ArtBel Enesemble, Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we  Wrocławiu. Orkiestrze oraz chórowi towarzyszyli odtwórcy głównych ról: Antoni Pawlicki i Olga Bołądź oraz soliści Katarzyna Sawczuk, Paulina Walendziak, Anna Witczak-Czerniawska, Katarzyna Bogusz, Krzysztof Iwaneczko. Dyrygował Alan Urbanek.  Kierownictwo artystyczne Halina Jarczyk.


60 LAT PAŁACU KULTURY I NAUKI - NAJWIĘKSZE URODZINY W MIEŚCIE

25 lipca 2015, Plac Defilad

Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir oraz miejski dancing na Placu Defilad

Na Placu Defilad świętowaliśmy największe urodziny w mieście. Toasty, lasery, fajerwerki. Muzyka, tańce, gwiazdy. Tetris® w oknach Pałacu. Otwarty koncert plenerowy, na którym zagrali Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Miejski dancing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND. Wystawy i spotkania w ramach cyklu „Poznaj swój Pałac”.


"DANCING 60-LECIA" NA WARSZAWSKIM PODZAMCZU

4,11,18 i 25 lipca 2015 / Multimedialny Park Fontann / Podzamcze

Tysiące mieszkańców odpoczywało w sobotnie popołudnie wokół Multimedialnego Parku Fontann. Tego dnia odbyła się też pierwsza potańcówka otwierająca cykl „Dancing 60-lecia”, który Stołeczna Estrada przygotowała z okazji swojego jubileuszu. Do tańca porwała warszawiaków Kapela Praska, a potem didżeje z Soul Service – zabawa na dechach trwała prawie do północy.Dancing „Warszawskie tropiki” inaugurujący lipcowe potańcówki na świeżym powietrzu okazał się doskonałym pomysłem na wieczór.

W trzy kolejne soboty lipca w ramach Dancingu 60-lecia" odbyły się jeszcze następujące wydarzenia: 

11 lipca - "Bikiniarze kochajcie bigbit"
18 lipca - "Polski Funk"
25 lipca - "Swing na Podzamczu"


15. LETNIE WIECZORY MUZYCZNE - DZIEKANKA 2015

lipiec, sier­pień 2015 r.
DS „Dziekanka” ul. Krakowskie Przedmieście 56/58 lub Sala Koncertowa ul. Okólnik 2

Koncerty odby­wały się na dzie­dzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” przy Krakowskim Przedmieściu 56/58, w lipcu i sierp­niu, w każdą środę o godz. 18:00. 

Dyrektorem arty­stycz­nym jest JM Rektor UMFC prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak. Kon­certy popro­wa­dził Andrzej Krusiewicz. 


15. FESTIWAL OGRODY MUZYCZNE

‘Kwitnące Ogrody’ 
1 - 30 lipca 2015
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
www.ogrodymuzyczne.pl

W lipcu 2015, w samym sercu Warszawy - na Dziedzińcu Zamku Królewskiego - Muzeum, odbyła się jubileuszowa, 15. edycja znanego i lubianego przez warszawiaków festiwalu letniego. Gościem honorowym tegorocznych OGRODÓW MUZYCZNYCH było Wielkie Księstwo Luksemburga, które 1 lipca 2015 roku objęło Prezydencję w Unii Europejskiej.

‘Kwitnące Ogrody’ w Warszawie, to coroczne muzyczne święto. Zaprezentowane zostały słynne opery i prezentacje baletowe, filmy muzyczne, koncerty. Poruszonych zostało wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów. Poznaliśmy fenomen Księstwa Luksemburga, jednego z najmniejszych państw na świecie - współpomysłodawcy powstania Unii Europejskiej, dziś wielkiego centrum finansowego i jednego z najbogatszych krajów UE.


DNI URSYNOWA 2015

Tradycyjnie, już po raz dwudziesty, Ursynów obchodził swoje święto - Dni Ursynowa - wielki rodzinny piknik z miasteczkiem promocyjnym oraz programem artystycznym na dwóch scenach. 

Organizatorem Dni Ursynowa 2015 jest Urząd Dzielnicy Ursynów. Partnerem strategicznym Dni Ursynowa 2015 jest Radio Złote Przeboje, a samo wydarzenie inauguruje trasę Złote Przeboje na Wakacjach. Realizacją Dni Ursynowa 2015 zajmuje się Stołeczna Estrada.


WARSAW TROPHY TOUR

2 maja 2015, Podzamcze 
9 maja 2015, PKiN, Sala Kisielewskiego
23 maja 2015, Święto Saskiej Kępy, ul. Francuska 
26-27 maja, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy

Wielki Puchar UEFA Europa League zawitał do Warszawy i został zaprezentowany podczas wydarzeń specjalnych w ramach trasy Trophy Tour w całej Warszawie. Na placu Zamkowym we wtorek i środę, 26-27 maja funkcjonowała specjalna strefa Neutral Fan Zone. Kibice mieli okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z trofeum Ligi Europy. Przed Zamkiem Królewskim rozegrany został także finał Mini Mistrzostw Warszawy.

Impreza była wydarzeniem towarzyszącym finałowi Ligi Europy. Zawody prowadzone były przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka” z dotacji Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy.


KONCERTY URODZINOWE FRYDERYKA CHOPINA

6 edycja, 22 lutego - 1 marca 2015

To już szósta edycja Festiwalu Koncerty Urodzinowe Fryderyka Chopina. Co roku organizatorzy starają się, aby muzyka Chopina w czasie festiwalu była grana w całej Warszawie – oprócz festiwalowych scen, także w restauracjach, muzycznych klubach. Tak też było w tym roku. Przez 8 dni chopinowskie mazurki i polonezy (i nie tylko!) można było usłyszeć w głównej sali festiwalowej w Centralnej Bibliotece Rolniczej, ale też w warszawskich kawiarniach i restauracjach, które zdecydowały się dołączyć do świętowania urodzin najznamienitszego polskiego kompozytora.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Smolna

Współorganizatorzy: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Miasto Stołeczne Warszawa


BAL MISTRZÓW SPORTU 2015

Za nami jubileuszowy XV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy. Uhonorowani zostali najwybitniejsi zawodnicy reprezentujący barwy stolicy. Po uroczystości wręczenia nagród rozpoczął się doroczny Bal Mistrzów Sportu Warszawy. 

W najbardziej prestiżowej kategorii Najlepszy Sportowiec Roku 2014 zwyciężyła Anita Włodarczyk, która również przed rokiem wywalczyła ten tytuł. Wraz z laurami najlepszego sportowca stolicy, lekkoatletka przez kolejny rok będzie Sportową Twarzą Warszawy. Wybitna młociarka jest podopieczną trenera Krzysztofa Kaliszewskiego i wychowanką RKS „SKRA” Warszawa.

Organizatorzy Plebiscytu

Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji.