Inne Other

Archiwum 2010

Rok Chopina, rok Warszawy

Rok Chopinowski, dzięki Władzom Stolicy i Stołecznej Estradzie, zagościł w najbardziej prestiżowych miejscach globu. Przyciągnął tysiące słuchaczy, dotarł do milionów odbiorców telewizji i prasy w Paryżu, Madrycie, Barcelonie, Kairze, Szanghaju, a nawet za Kołem Polarnym w norweskim Tromso.

Stolica była w 2010 r. najprężniejszym i najbardziej wpływowym ambasadorem muzycznego dziedzictwa Fryderyka Chopina. Zaś wybitny kompozytor, stał się wizytówką Warszawy, potwierdzając jej aspiracje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy

Data rozpoczęcia: 2010-12-04

Już wkrótce Warszawa ponownie oznajmi nadejście świątecznego czasu swoim mieszkańcom i gościom przybywającym do stolicy. 4 grudnia czeka nas wielką iluminacja Traktu Królewskiego: od Nowego Światu, Krakowskiego Przedmieścia, aż po Rynek Starego i Nowego Miasta. Kulminacyjnym momentem będzie rozświetlenie największej w stolicy choinki przed Zamkiem Królewskim na Placu Zamkowym.

Punktualnie o godzinie 16.00 do wspólnej zabawy przy dźwiękach swoich największych przebojów zaproszą: K.A.S.A., Urszula, Patrycja Markowska, Sienna Gospel Choir i gwiazda wieczoru - Andrzej Piaseczny. Artyści zaśpiewają także wspólnie z publicznością zgromadzoną przed sceną kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Koncert poprowadzi Piotr Bałtroczyk, który wyjaśni zasady znanego na całym świecie Kiss Camu i zachęci spontanicznej wymiany całusów. Dla wszystkich którzy chcieliby złożyć komuś życzenia zostanie postawiona specjalna „ściana życzeń” na której będzie można je napisać.

Świąteczną dekorację Warszawy jak w latach poprzednich przygotowała firma Multidecor, zaś scenografia koncertu będzie nawiązywać do całego projektu ulicznej iluminacji stolicy. Scalać ją będą ustawione z przodu sceny choinki bogato zdobione brokatem, gwiazdki oraz świetlne kule imitujące wielkie bombki. Podczas uroczystego rozświetlenia choinki publiczność wypuści w powietrze ponad 500 świecących balonów, które jeszcze długo będą szybować w powietrzu, ozdabiając niebo nad Warszawą.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie specjalna prezentacja maskotek UEFA EURO 2012. Każdy z uczestników imprezy będzie mógł zrobić sobie z nimi zdjęcie na pamiątkę w specjalnym namiocie ustawionym vis a vis wieży Kościoła św. Anny. Tego dnia poznamy także ich imiona.


Chick Corea - Świątecznie Warszawie

Miejsce: Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Data rozpoczęcia: 2010-12-27
Godzina rozpoczęcia: 20:00

W tym roku zaproszenie przyjął wybitny pianista jazzowy Chick Corea. Artysta wystąpi w koncercie solowym, wzbogacając swój repertuar o utwory w tematyce świątecznej. Na ten wyjątkowy koncert pragniemy zaprosić 1200 widzów.

Chick Corea jest stawiany pośród niewielu absolutnych mistrzów języka jazzowego, choć posiadającego wielu naśladowców w dzisiejszym świecie muzyki.
Corea jest jednym z wielkich pionierów fusion, a pośród gatunków, na które znacząco wpłynął, można jednych tchem wymienić post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy oraz ten klasyczny. Jest rzadkością w swojej biegłości oraz charakterystyczności sposobu grania zarówno na klawiszach, jak i syntezatorach; jest jednym z pierwszych, którzy w pełni wykorzystali potencjał instrumentów elektronicznych.

"Żaden muzyk nie wykorzystał koncepcji fusion z taką różnorodnością, inteligencją oraz nieskazitelnym smakiem jak Chick Corea" napisał Len Lyons, znany autor i krytyk jazzowy, w swojej książce "101 najlepszych albumów jazzowych" ( "The 101 Best Jazz Albums" ). Słynny amerykański magazyn "Downbeat" nazwał Coreę "najbardziej różnorodną i nieprzewidywalną postacią w jazzie". Pośród muzyków, którzy wpłynęli na Coreę, wymienia się Mozarta, Beethovena, Arta Tatuma, Theloniousa Monka, Billa Evansa oraz, przede wszystkim, Buda Powella. Jest stawiany na półce razem z Herbiem Hancockiem i Keithem Jarrettem jako najbardziej wpływowy klawiszowiec drugiej połowy XX wieku.

Do najważniejszych momentów swojej kariery Corea może chyba zaliczyć współpracę z Milesem Davisem podczas nagrania albumu Bitches Brew w 1969 roku, uważanego za pierwsze udane połączenie jazzu i rocka, oraz utworzenie grupy będącej kamieniem milowym fusion – Return to Forever. Takie standardy jazzowe jak "Spain", "La Fiesta", "Now He Sings, Now He Sobs", "Armando's Rhumba" czy "Matrix" to tylko niektóre spośród wielu, które napisał i skomponował.

Jego znakiem szczególnym w muzyce jest wielobarwna liryczność przepełniona akordami dominantowymi, dynamiczne figuracje chromatyczne i pasaże oparte na akordach zmniejszonych, oraz "ogniste" rysowanie fraz w granych przezeń utworach. Jest także rozpoznawany z uwagi na swoje niepowtarzalne brzmienie elektroniczne, techniki eksperymentalne jak np. szarpanie strun pianina, ale też w wielu utworach traktowanie go po części jako instrument perkusyjny.

źródło: Wikipedia, allaboutjazz.com


Koncert Sylwestrowy - Piotr Rubik „The best of”

Miejsce: Sala Kongresowa PKiN
Data rozpoczęcia: 2010-12-31
Godzina rozpoczęcia: 19:00

Stołeczna Estrada od kilkunastu lat organizuje najbardziej prestiżowe koncerty sylwestrowe w stolicy. Udział najlepszych polskich artystów sprawił, że zyskały one swój niepowtarzalny styl i grono wiernych zwolenników. W tym roku Stołeczna Estrada ponownie zaprasza swoich gości na ten wyjątkowy wieczór do Sali Kongresowej PKiN.


Koncert “The best of” to zestaw najpiękniejszych, najbardziej znanych i lubianych kompozycji stworzonych przez utalentowanego polskiego kompozytora. Pod batutą Piotra Rubika wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, Chór La Musica Corale, Wrocławski Chór Akademicki oraz soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, Michał Bogdanowicz. W sumie na scenie pojawia się ok 110 wykonawców co czyni ten koncert niezwykle spektakularnym wydarzeniem.


2 ERA SCHAEFFERA

Miejsce: Muzeum Kolejnictwa
Data rozpoczęcia: 2010-11-27
Godzina rozpoczęcia: 19:00

Festiwal Era Schaeffera to twórcze zmierzenie się ze światem Bogusława Schaeffera na różnych polach sztuki. Zbudowanie wyjątkowego spotkania tu i teraz na oczach widza i przy jego aktywnym współudziale. Świat wykreowany w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie ma nawiązywać w sposób bezpośredni do motywu Człowieka , Bohatera, Aktora, Artysty wrzuconego w nieznaną sobie przestrzeń. Do miejsca, do którego się przybywa, by potem je opuścić trwając w niekończącej się Podróży z punktu do punktu.

Twórcze działania bohaterów zostają rozpięte na wielu płaszczyznach muzyki, teatru, tańca
tworząc unikatowe i jednorazowe spotkanie, które zdawać się nie ma początku i końca zapętlone w nieskończonych repartycjach i ponownych zawieszone pomiędzy tym, co jest i co już było. W finale tych zderzeń aktorsko – cielesno – słowno-muzycznych, wykreowuje się improwizowana Forma, której puentą są Ponowne Narodziny Schaefferowskiego Chóru, będącego ucieleśnieniem jego Idei Sztuki, symbiozą w dekonstrukcji – tego, co jest muzyką / ciałem / słowem / grą / dźwiękiem / gestem


Podglądamy warszawskie fontanny

Miejsce: Podzamcze
Data rozpoczęcia: 2010-11-13

W najbliższą sobotę, 13 listopada, zapraszamy na Podzamcze (Skwer im. I Dywizji Pancernej w Warszawie u zbiegu ulic Boleść i Sanguszki) na dzień otwarty multimedialnego parku fontann.

Zaplanowano trzy godziny atrakcji w godzinach 12.00 - 15.00.

• Zajrzymy do wnętrza parku maszynowego.
• Zobaczymy animacje filmowe – pokazy, które od wiosny będą prezentowane na wodzie.
• Wysłuchamy opowieści varsavianisty Jarosława Kaczorowskiego o warszawskich fontannach.
• Dla dzieci przewidziane są specjalne atrakcje oraz konkurs z nagrodami.

 


WIELKI WYBUCH – OTWARCIE CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Data rozpoczęcia: 2010-11-05
Godzina rozpoczęcia: 19:30

WIELKI WYBUCH nastąpi 5 listopada 2010 nad Wisłą w Warszawie. Ten plenerowy, multimedialny spektakl w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke otworzy Centrum Nauki Kopernik – instytucję kultury nowego typu.

Będzie to 45-minutowa opowieść na północnej elewacji Centrum, w którym pojawią się efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz elementy filmu. Jak piszą reżyserzy, „Dla jasności przekazu podróż podzielimy na cztery etapy, od przedstawienia siedmiu mitów o stworzeniu świata, poprzez historię nauki przedstawioną przez sylwetki badaczy czy zaprezentowanie pierwiastków tworzących Wszechświat. Na koniec zaprezentujemy projekcję przedstawiającą ŚWIĘTO LUDZKOŚCI – zestawimy ze sobą różne oblicza świata (będą to statyczne oraz ruchome obrazy), które powiążemy z Centrum Nauki Kopernik i jego misją”.
Główną część widowiska stanowi animacja ukazująca siedem mitów o stworzeniu świata, w tym współczesną teorię Wielkiego Wybuchu. W dalszej części widowiska widzowie zapoznają się z historią nauki przedstawioną poprzez sylwetki wybranych wybitnych naukowców, ludzi kultury, sztuki i myśli humanistycznej. Dodatkowym elementem spektaklu będzie wielkie odliczanie od pierwiastka copernicum o liczbie atomowej 112 po wodór o liczbie atomowej 0.
Po odliczaniu nastąpi WIELKI WYBUCH, a zaraz po nim spektakularny układ choreograficzny z udziałem 250 polskich tancerzy. Wywodzą się oni z przeprowadzonej we wrześniu przez Centrum Nauki Kopernik rekrutacji, której celem – zgodnie z życzeniem reżysera – było stworzenie jak najbardziej zróżnicowanej grupy tancerzy profesjonalistów i amatorów pokazującej bogactwo gatunku ludzkiego Tancerzom towarzyszyć będzie muzyka na żywo oraz projekcje opowiadające o różnorodności. Niebo rozświetlą fajerwerki oraz światło, które wydobędzie z ciemności bryłę Centrum Nauki Kopernik, zapraszając wszystkich po raz pierwszy oficjalnie do środka.