Stołeczna Estrada jest największą instytucją kultury miasta stołecznego Warszawy, która w tym roku obchodzi sześćdziesięciolecie swojej działalności.
Przez sześć dekad nadawała rytm Warszawie tworząc scenę kulturalną i rozrywkową miasta.
Dziś nadal z powodzeniem łączy różne obszary aktywności artystycznej, organizując festiwale, koncerty, widowiska, ważne rocznice i wystawy.
Wielokrotnie realizowała programy artystyczne reprezentujące polską kulturę za granicą. Jednym z takim projektów było przygotowane specjalnie na 200. urodziny Fryderyka Chopina widowisko muzyczno – taneczne „Rock Loves Chopin”, które pokazuje uniwersalność muzyki kompozytora i stanowi znakomitą inspirację dla współczesnych twórców. Projekt odbił się szerokim echem na świecie. Był między innymi prezentowany pod piramidami w Kairze, na Festiwalu “Freedom’89 Born in Poland” w Chicago, na Festiwalu “Meet in Beijing” w Chinach, podczas targów EXPO 2012 w Szanghaju, na największym festiwalu świata „Internacionale Festival Cervantino” w meksykańskim Guanajuato. W 2014 roku zawitał do włoskiej Arena di Verona.
Stołeczna Estrada jest jednak przede wszystkim instytucją odpowiedzialną za organizację kluczowych wydarzeń kulturalnych kierowanych do mieszkańców Warszawy i gości stolicy.
Cyklicznymi wydarzeniami z kilkudziesięcioletnią tradycją są prestiżowe i znane na całym świecie Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Miejsce to, dzięki niedzielnym recitalom pod pomnikiem Fryderyka Chopina, zyskało miano letniego salonu muzycznego stolicy. Ranga i popularność koncertów przyczyniły się do powołania do życia Festiwalu Chopin w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu.
Międzynarodowe uznanie zdobył również Festiwal Skrzyżowanie Kultur, największy festiwal world music w Polsce, który od czterech lat utrzymuje tytuł jednego z 25 najlepszych festiwali muzyki świata, nadawany przez brytyjski Songlines Magazine. Nowatorskim przedsięwzięciem Stołecznej Estrady było stworzenie w ramach Festiwalu, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, projektu Sounds Like Poland, dedykowanego promocji polskich artystów. Dzięki nowym kierunkom rozwoju Skrzyżowanie Kultur staje się ważną i pionierską w tej części Europy ekspercką platformą wymiany i dialogu oraz współpracy pomiędzy instytucjami, promotorami kultury i aktywistami w naszym regionie Europy.
Stołeczna Estrada to także organizator największej plenerowej imprezy w Warszawie – Wianków nad Wisłą, które przyciągają (podobnie jak wskrzeszone zabawy sylwestrowe) ponad stutysięczną publiczność, a które w tym roku odbędą się po raz dwudziesty. Jest także odpowiedzialna za Multimedialny Park Fontann. Co roku przygotowuje nowy pokaz, który prezentowany jest w weekendowe wieczory od maja do września, a ogląda je w sezonie ponad 700-tysięczna publiczność. W realizacjach Stołecznej Estrady istotne miejsce zajmują ważne dla Warszawy i kraju wydarzenia, jak rocznice Powstania Warszawskiego, czy Narodowe Czytanie klasyki polskiej literatury realizowane we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
Na zaproszenie Stołecznej Estrady do Warszawy przyjeżdżają zagraniczne gwiazdy. W ostatnich latach mogliśmy zobaczyć koncerty artystów takich jak: Bob Geldof, Chick Corea, Michael Nyman, Lisa Gerard, Barbara Hendricks, Filharmonicy Wiedeńscy, La Scala, Salif Keita, Katie Melua, Youssou N’Dour, Dee Bridgewater, Angelique Kidjo, Tangerine Dream, Deep Forest, George Clinton, Shinead O’Connor, Femi Kuti, John Newman, Razolight, Hugh Masekela oraz Jason Derulo i Dash Berlin.
Instytucja rocznie organizuje około dwustu imprez.
Andrzej Matusiak - Dyrektor Stołecznej Estrady
Manager kultury, animator i promotor kultury polskiej w kraju i zagranicą. Stypendysta Instytutu Goethego w Berlinie i w Hamburgu gdzie uczestniczył w seminariach na temat promocji kultury europejskiej. Ukończył kursy LSI w Toronto i Leysin American School w Szwajcarii. Twórca kilkuset widowisk estradowych, współorganizator największych polskich festiwali, inicjator największych imprez masowych w Warszawie. Od kilkunastu lat zajmuje się promocją polskiej kultury zagranicą. Autor i reżyser prestiżowych widowisk multimedialnych „Chopin at the Pyramids” w Kairze oraz „Rock Loves Chopin” na Murze Chińskim w Pekinie. Został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Od 1990 r. dyrektor Stołecznej Estrady jednej z najstarszej instytucji kultury w Polsce.
Jako dyrektor Stołecznej Estrady odpowiada za organizację i realizację około 300 imprez rocznie, w tym największych imprez plenerowych w Warszawie, m.in.: „Music for Peace” z udziałem Tangerine Dream na Moście Świętokrzyskim z udziałem 50-tysięcznej widowni (2001), koncertów Al Di Meoli z Januszem Olejniczakiem w Łazienkach Królewskich (2004), Buena Vista Social Club (2007), Boba Geldofa na Placu Teatralnym (2007). Pomysłodawca pierwszego w Polsce „Sylwestra pod gołym niebem” w 1992 roku na Placu Zamkowym. Realizator największych edycji tej imprezy, w tym w roku 2000 z udziałem 150 tysięcy osób i transmisją telewizyjną na cały świat. Jest autorem Strefy Kultury, a także producentem i współtwórcą Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur. Autor scenariuszy i reżyser prestiżowych eventów estradowych, m.in. koncertów galowych Teraz Polska i Gender Index. Producent kultowych spektakli "Pan Tadeusz" w reż. Jana Englerta i "Big Zbig Show" w reżyserii Magdy Umer. Pomysłodawca projektu Rock Loves Chopin. Udzielał się jako muzyk rockowy, m.in. w zespołach Pulsar i Prezesi.
Żonaty, ojciec dwóch córek.