Inne

2.09 | NARODOWE CZYTANIE - W TYM ROKU „WESELE” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO!

SOBOTA, 02-09-2017 
ROZPOCZĘCIE O 12:00
OGRÓD SASKI WARSZAWA

2 września br. w Ogrodzie Saskim w Warszawie, podobnie jak w całej Polsce, w ramach akcji „Narodowe Czytanie” czytać będziemy wspólnie „WESELE” Stanisława Wyspiańskiego. To już 6. edycja ogólnopolskiej akcji narodowego czytania dzieł polskich w przestrzeni publicznej. Inicjatywa odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Relacja online

Relację z wydarzenia w Warszawie  będzie można odsłuchać dzięki streamingowi i transmisji audiowizualnej on-line umieszczonych na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta, Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Radia S.A.

Więcej informacji

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty. Po raz pierwszy wydarzenie miało miejsce w roku 2012, czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w następnych latach dzieła Aleksandra Fredro i Henryka Sienkiewicza.

Prapremiera "Wesela" Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy. "Wesele" zostało dotychczas przetłumaczone na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.

Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa.

O organizatorach

Organizatorami warszawskiej edycji są : Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada.