Inne

13. Kwartesencja

13. Kwartesencja odbędzie się w dwie kolejne niedziele, 15 i 22 października 2017, w TR Warszawa oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.  

Kwartesencja to nie tylko esencja najpiękniejszego, bo kameralnie intymnego muzykowania, lecz także odpowiedź na pytania o to, jak brzmi współczesny świat. To znakomita okazja przypomnienia sobie lub poznania znanych i mniej znanych, ale zawsze ważnych dzieł ostatnich kilkudziesięciu lat oraz ponadczasowych arcydzieł literatury kameralnej. To także okazja do przejrzenia się w dźwiękowym zwierciadle, które stawiają przed nami muzycy Royal String Quartet i zaproszeni przez nich goście.

Royalsi to muzycy, którym nowość, zmiana, postęp – są zawsze bliskie. Ciągle  poszukują nowych dróg i zaskakujących połączeń. Grając muzykę najnowszą, nie zapominają jednak o historii kwartetu. RSQ zawsze dowodził, że muzykę powinno dzielić się nie ze względu na gatunki czy style, ale wyłącznie na dobrą i złą, a wykonywać tylko tę pierwszą. A jeśli już wykonywać, to w doborowym towarzystwie. Tegoroczni goście festiwalu to czołowi artyści młodego pokolenia polskich muzyków – sopranistka Barbara Kinga Majewska i klarnecista Andrzej Ciepliński. Wspólnie z kwartetem wykonają utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i amerykańskiego multiinstrumentalisty Johna Zorna. Oprócz tego w ramach Kwartesencji zabrzmią również kompozycje Steve’a Reicha, Philipa Glassa, Edisona Denisova oraz Jamesa MacMillana, którego kwartety RSQ zarejestrował dla brytyjskiego Hyperionu (premiera płyty wiosną 2018).

 

Program

Niedziela, 15 października 2017, 20.00, TR Warszawa

Philip Glass – Kwartet smyczkowy nr 3 „Mishima”

John Zorn – „Pandora’s Box”

Steve Reich – „Different Trains”

Wyk.: Barbara Kinga Majewska – sopran, Royal String Quartet

 

Niedziela, 22 października 2017, 20.00, Studio koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

James MacMillan – Kwartet smyczkowy nr 3

Edison Denisov – Sonata na klarnet solo

Wolfgang Amadeusz Mozart – Kwintet klarnetowy A-dur KV 581

Wyk.: Andrzej Ciepliński – klarnet, Royal String Quartet

kwartesencja.com


Andrzej Ciepliński ​
Barbara Kinga Majewska​