Inne

Koncert rocznicowy w Rydze

Stołeczna Estrada ma przyjemność być współorganizatorem koncertu związanego ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Łotwę, który odbędzie się w Rydze 4 maja 2017 roku. Jednocześnie koncert ten jest częścią obchodów 15-lecia współpracy Warszawy i Rygi.

Miasto Ryga zaprosiło do współpracy miasta partnerskie, które obchodzą stulecie odzyskania niepodległości w 2018 roku. W koncercie weźmie udział Riga Radio Bigband, wystąpią również światowej sławy gwiazdy jazzu, m.in. Anna Serafińska i Zbigniew Namysłowski. Producentem koncertu jest Maris Brieżkals, dyrektor festiwalu RIGAS RITMI. 

 

Anna Serafińska
Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – z uczelnią związana zawodowo od 1997, w 2004 jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Aktualnie jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Od 2008 roku adiunkt na wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, w latach 2012 – 2013 i od jesieni 2015 prodziekan tego wydziału.
Laureatka m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999.

Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Doświadczenie sceniczne to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Koncertowała już na każdym kontynencie, w ponad 20 krajach. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talentshow m. in. „Idol”, „Jak Oni Śpiewają” , The Voice of Poland” oraz „Aplauz Aplauz”.

W swoim dorobku ma już 5 albumów solowych: “NIEOBECNI”, “MELODIES”, „CIEPŁO ZIMNO”, „GADU GADU” oraz „ANNA SERAFIŃSKA GROOVE MACHINE”. W połowie przyszłego roku zostanie wydany nowy projekt artystki – SERAFIŃSKA CHOPIN TRIO.

 

Zbigniew Namysłowski
Urodzony 9.9.1939 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie, a później na wiolonczeli pobierał w szkołach muzycznych Krakowa i Warszawy. I właśnie wiolonczela była pierwszym instrumentem, na którym wystartował jako jazzman. Było to w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy i później na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon (wiolonczela poszła w odstawkę) był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Był liderem Modern Dixielanders.

Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Liczne koncerty na festiwalach i trasach we wszystkich krajach Europy, oraz, USA w 1962, 1978, 1987 Kanada, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Izrael 1992 and 2002, Kuba, Meksyk 1989 i 1999, Brazylia, Kuwait,Szwecja, Austria w 2002Israel, oraz South Africa 2003.

Około 30 płyt autorskich. Wiele z nich wydanych za granicą. W Anglii "Lola" - pierwsza polska płyta wydana poza granicami kraju, "Song Of The Pterodactil" ze słynnym Tonym Williamsem (Miles Davis Quintet) na bębnach, we Włoszech "1,2,3,4...", w Niemczech "Jasmin Lady", "Live In Balver Hoehle", w USA "Namyslovski" i "Air Condition".

Płyty takie jak "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky", stały się w Polsce super przebojami jazzowymi, oraz zostały uznane Płytami Wszechczasów w Polskim jazzie.

Jest kompozytorem wielu utworów inspirowanych folklorem. "Piątawka", "Siódmawka", "Zabłąkana Owiecka", "1.2.3.4...", "W to Mi Graj", "Bop-Berek", to niektóre z nich. Z najbardziej znanych kompozycji to: "Der Schmalz Tango", "Jasmin Lady", "Double Trouble Blues", "Western Ballad", "Quiet Afternoon", "Sprzedaj mnie Wiatrowi".

Tytuł: Gala Concert | Centenary Rhythms
Data: 4 maja 2017 godz. 19:00
Miejsce: Riga Congress Centre
Artyści:LATVIAN RADIO BIGBAND feat. Anna Serafinska /POL/, Dainius Pulauskas /LIT/, Framest /LAT/, Kristīne Prauliņa /LAT/, Maarja-Liis Ilus  /EST/, Matti Lehtonen /FIN/, Ott Lepland /EST/, Valerius Ramoška /LIT/, Zbigniew Namyslowski /POL/