Inne

Warszawa znów rozbłysła!

W sobotę, 9 grudnia, ulice Warszawy po raz kolejny rozświetliła świąteczna iluminacja. Podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem, Starym Miastem i po raz pierwszy Podzamczem warszawiacy mogą podziwiać świetlne ozdoby oraz poczuć świąteczny klimat stolicy dzięki przygotowanym atrakcjom.

- Rozświetlona na święta Warszawa to już dziesięcioletnia tradycja – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Rozpoczęliśmy od Krakowskiego Przedmieścia, teraz ozdoby są w wielu miejscach i na licznych ulicach miasta, zachęcając do wieczornych spacerów nie tylko w weekendy.

Organizatorem wydarzeń towarzyszących inauguracji iluminacji jest m.st. Warszawa.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Serdecznie zapraszamy wszystkich warszawiaków na niezwykły spacer Krakowskim Przedmieściem, które 9 grudnia przemieniło się w prawdziwie świąteczną krainę. Tuż po zapadnięciu zmroku, wraz z rozbłyśnięciem świątecznej iluminacji, pod rozgwieżdżonym niebem Śnieżnego Planetarium przy pomniku Kopernika w magiczny klimat świąt wprawił nas występ Warszawskiego Chóru Chłopięcego oraz Teatru AKT. Spacerowiczom, którzy udali się szlakiem świetlnych ozdób aż do placu Zamkowego, akompaniowała do godz. 18.00 świąteczna muzyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa.

Na Trakcie…

…można było spotkać Mikołajów wraz z pomocnymi elfami, którzy obdarowali warszawiaków upominkami – okularami, po założeniu których warszawska iluminacja staje się jeszcze bardziej magiczna. Niezwykłą atmosferę dopełniały świąteczne melodie płynące z głośników rozmieszczonych wzdłuż ulicy oraz relacja na żywo z plenerowego studia Radia Zet – patrona medialnego wydarzenia. Z okazji inauguracji iluminacji Radio Zet przygotowało również na Trakcie Królewskim świąteczne niespodzianki.

Multimedialny Park Fontann po raz pierwszy

Po raz pierwszy warszawskie fontanny zatańczyły zimą – na iluminację fontann z muzyką zapraszamy w weekend, 9 i 10 grudnia o pełnych godzinach: 16, 17, 18, 19, 20 i 21.

Zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, zatańczą strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym.

Podczas inauguracji zimowych fontann spragnionych i zmarzniętych spacerowiczów częstowaliśmy aromatyczną, rozgrzewającą herbatą przygotowaną z warszawskiej kranówki przez MPWiK. Herbaciane stanowiska były zlokalizowane na Podzamczu, ale także przy kościele Wizytek i Bibliotece Rolniczej.

Piętnastominutowe świetlno-muzyczne pokazy będą się odbywały w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do 28 stycznia 2018 roku o godz. 16,17 i 18.  

W dni powszednie fontanny będą się świecić bez muzyki.

Zapraszamy na spacer po świątecznej Warszawie

Główną osią iluminacji świątecznych tradycyjnie jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostało Stare i Nowe Miasto, od Rynku Starego Miasta przez ul. Świętojańską, ul. Piwną, ul. Zapiecek aż do ul. Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, ul. Freta i Mariensztatu.

Iluminacji nie zabrakło na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego).

Świetlnymi dekoracjami rozbłysły również ul. Francuska, ul. Targowa i ul. Ząbkowska. Świątecznego blasku nabierze też al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji mogą cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej (od ul. Marszałkowskiej do Nowego Światu), części ul. Ząbkowskiej, a także na ul. Podwale.

Świetlne rzeźby

Podobnie jak w zeszłym roku warszawiacy i odwiedzający stolicę goście mogą przechadzać się świetlnym szlakiem wyznaczonym przez iluminacje wolnostojące. Rozpoczyna się on na placu Zamkowym, gdzie stanęła najwyższa w Polsce, 27-metrowa choinka. Poza nią na miłośników spacerów i fotografii czeka jeszcze 13 rozświetlonych feerią barw stacji: Śnieżne Planetarium (Krakowskie Przedmieście), Album Zimowej Warszawy (Krakowskie Przedmieście), Z Wizytą u św. Mikołaja (skwer Hoovera), Zaczarowana Ciuchcia (skwer Hoovera), Przez Świetliste Bramy do Nowego Światu (ul. Świętokrzyska), W Krainie Lodu (plac Wileński), Brama Życzeń (plac Grzybowski), Świąteczna Ślizgawka (Rynek Starego Miasta), Kolorowy Zawrót Głowy (Rynek Mariensztacki), Karuzela Blasku (Rynek Nowego Miasta), Czarujący Autobus (plac Na Rozdrożu), Królewski Paw (Al. Ujazdowskie w pobliżu Łazienek Królewskich).

Lokalizację zmieniła natomiast lubiana przez mieszkańców Świąteczna Pocztówka z choinką. Świetlny napis z placu Powstańców Warszawy został przeniesiony do Parku Fontann. – Zaproponowane przez nas wolnostojące iluminacje są doskonałą okazją do tego, by utrwalić piękno zimowej stolicy na licznych fotografiach i w mediach społecznościowych – dodaje Tomasz Podogrocki prezes firmy Multidekor, wykonawcy dekoracji.